• pl
  • en
  • de
  • ru
  • el
  • sk
  • fr

ABC montażu drzwi

Mają dobrze wyglądać, ale przede wszystkim być funkcjonalne, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy montażu drzwi

 
Przed zakupem drzwi warto zastanowić się czy będziemy montować je samodzielnie, czy też zlecimy to zadanie fachowcom. Plusem opcji drugiej jest to, że zakup połączony z usługą obciążony jest niższą, 8 procentową stawką podatku VAT. Montażyści zjawią się u nas nie tylko na wykonanie końcowych prac, ale przyjadą także na pomiar, dzięki czemu mamy gwarancję uniknięcia popełnienia błędu.
 
Jak to zrobić?
Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne prace, powinniśmy rozpocząć od dokładnej lektury instrukcji. Stawianie na intuicję może się bowiem okazać zawodne. Nie przestrzegając zaleceń producenta łatwo utracić prawo do gwarancji.  - Czas na montaż drzwi przychodzi wtedy, gdy zakończymy już wszystkie grubsze prace remontowe – tynki, wylewki, kafelkowanie czy montaż podłóg. Dzięki temu unikniemy zniszczenia skrzydeł drzwiowych i ościeżnic. Warto mieć także świadomość, że temperatura w pomieszczeniu, w którym montujemy drzwi, powinna przekraczać 10 stopni Celsjusza. Wilgotność z kolei nie może być wyższa niż 60 % - podpowiada Tadeusz Boś, kierownik Działu Jakości w firmie Invado. Do montażu ościeżnicy będziemy potrzebowali młotka i wkrętarki. Niezbędny jest klej montażowy do drewna , pianka montażowa ( sugerowana dwuskładnikowa ), listwy rozporowe , kliny oraz poziomica , młotek ,wkrętak . Najpierw, w pozycji poziomej, na podłodze, przy użyciu kleju montażowego, sklejamy elementy ościeżnicy –w zależności o typu ościeżnicy montujemy kieszenie zawiasów lub obejmy i  wkręcamy zawiasy  . Tak zmontowaną ościeżnicę  musimy, na około godzinę, pozostawić do wyschnięcia. Kolejny krok to osadzenie jej w otworze drzwiowym –w otworze powinien być uwzględniony luz 15 mm na piankę montażową . Tu pomocne będą kliny i zestaw listew rozporowych. Na wysokości zawiasów dolnych , górnych zamka oraz progu , pomiędzy ościeżnicę ,a mur włożyć klocki dystansowe . Elementy pionowe ustabilizować rozporkami  regulowanymi za pomocą klinów  W tak przygotowanej ościeżnicy (sprawdzony pion i poziom ) zawieszamy skrzydło drzwiowe, sprawdzając czy dokładnie pasują. Jeśli wszystko jest w porządku,   montujemy ją na stałe do muru z zachowaniem funkcji lewa lub prawa  dozując w pozostawioną szczelinę piankę montażową  na wysokości rozpórek oraz w obu górnych narożach W pomieszczeniach narażonych na nadmierną wilgoć trzeba też pamiętać o uszczelnieniu styku ościeżnicy z podłogą. Najlepiej nadaje się do tego silikon. Ostatnim krokiem jest montaż klamki i ewentualnie zamka.