null
     

Afrykańskie motywy we wnętrzach

Afrykańskie motywy we wnętrzach

Dla wszystkich spragnionych dalekich podróży, ciepłych krajów, dla tęskniących za egzotycznymi wyprawami, dla podróżników przywożących pamiątki z dalekich afrykańskich ekspedycji  – afrykańskie motywy na dobre zagościły we wnętrzach.

W rytmie Afryki

Afryka to bardzo rozległy, a co za tym idzie różnorodny kontynent, a styl afrykański ma wiele twarzy. Przenikają się tu wpływy Maroka, Egiptu, Południowej czy Wschodniej Afryki.
Są jednak pewne elementy wspólne, na których można się oprzeć tworząc wnętrze w stylu afrykańskim w naszym własnym domu. Bierzmy również pod uwagę fakt, iż nie odtwarzamy afrykańskich wnętrz 1:1 lecz czerpiemy z nich inspirację i tworzymy własną aranżację wnętrz w rytmie Afryki.

Kolory

Kolory to baza, na której tle możemy budować dany styl. Dzięki nim nadajemy naszemu wnętrzu pewien kierunek. We wnętrzach w stylu afrykańskim dominują ciemne brązy, beże i głębokie zielenie. Barwy te uzupełniają ceglaste czerwienie i pomarańcze.
Kolory te przywodzą na myśl afrykańskie gorące słońce, czerwoną ziemię czy piaski pustyni.

Meble

Meble wybierane do aranżacji wnętrza w styku afrykańskim w większości sprawiają wrażenie dość ciężkich, masywnych i wykonane są z naturalnych materiałów. Drewniane komody, stoły, krzesła, stoliki, niejednokrotnie z dodatkowymi, metalowymi elementami.
Rozłożyste sofy obite naturalnymi tkaninami: lnem lub bawełną.
Doskonale odnajdują się w tym stylu również meble rattanowe lub wykonane z bambusa.

Dekoracje wnętrz

Dodatki w stylu afrykańskim to niezwykle istotny element. To właśnie one, odpowiednio dobrane, tworzą wnętrze.

W stylu afrykańskim dodatki te są niezwykle efektowne i niejednokrotnie bardzo egzotyczne. Podstawą są ozdoby na ścianę. Wśród nich królują oryginalne, afrykańskie maski różnej wielkości. Powieszone na ścianie wyglądają niezwykle efektownie. Drugim elementem wieszanym na ścianie są obrazy z afrykańskimi motywami. Mogą to być wizerunki zwierząt pochodzących z Czarnego Lądu, widoki afrykańskich krajobrazów lub jedynie wzory kojarzone z Afryką. Elementy naścienne uzupełniają wolnostojące figurki z egzotycznego drewna.

Afrykańskie motywy we wnętrzach
Invado. Drzwi Bianco Sati

Dodatkowym elementem dekoracyjnym są tkaniny ozdobione zwierzęcymi motywami, poduszki w zebrze paski bądź narzuty w lamparcie cętki.

Pamiętać jednak należy, by nie przesadzać z dodatkami. Zbyt duża ich ilość sprawi, że wnętrze zostanie nimi przytłoczone i będzie sprawiało wrażenie chaotycznego. Jednocześnie, przy ich nadmiarze, żadna z dekoracji nie będzie w pełni widoczna, a przecież tak niesamowite dodatki zasługują na odpowiednią ekspozycję.

Rośliny

Wnętrze w stylu afrykańskim nie może obejść się bez roślin, które dodadzą mu tropikalnego klimatu. Wybierając rośliny doniczkowe postawmy na te egzotyczne, z dużymi liśćmi. Będą się pięknie prezentowały na tle stonowanych brązów i beży, a ich mocny, zielony, soczysty kolor wprowadzi tak potrzebne wnętrzu ożywienie.

Dodatki i kolory przywodzące na myśl Czarny Ląd wprowadzają do wnętrz odważne i oryginalne wzory i ciepłe kolory. I każdy z nas może sobie odtworzyć małą namiastkę afrykańskiego klimatu w swoim domu.