null
     

Co łączy symetrię z poczuciem bezpieczeństwa?

symetria we wnętrzach

Znacie to dojmujące odczucie pojawiające się w trzewiach, gdy patrzymy na coś i?.. czujemy, że to nie tak. Odczuwamy na poziomie fizycznym, że z tym produktem nie jest nam po drodze, że w jego bliskości będziemy się czuć źle.
Albo wręcz przeciwnie. Patrzymy na produkt i od razu wszystko w nas się uśmiecha. Czujemy, że to właśnie ten, z którym jest nam jak najbardziej po drodze.

Dlaczego tak jest? Co sprawia, że w otoczeniu jednych przedmiotów czujemy się dobrze, a inne wzbudzają w nas trudny do nazwania niepokój?

Jedną z przyczyn tego stanu jest symetria, lub jej brak.

Czym jest symetria?

Najprościej rzecz ujmując, w naszym codziennym pojmowaniu tego zjawiska mówimy o symetrii wtedy, gdy przedmiot składa się z dwóch części, z których każda jest lustrzanym odbiciem drugiej.
Albo gdy możemy jeden przedmiot złożyć na pół w pionie lub poziomie, a te części pokryją się ze sobą. Oczywiście owo składanie często dokonuje się jedynie w naszym umyśle.

L’Hemisferic, Valencia, Hiszpania

Co symetria powoduje w naszym umyśle?

Symetria jest dla nas bardzo atrakcyjna, a ma to swoje źródło w naszej ewolucji. Osoby symetrycznie zbudowane, bez zniekształceń i deformacji, były postrzegane jako zdrowsze, a tym samym bardziej atrakcyjne jako życiowi partnerzy.
Skoro symetria, atawistycznie, jest dla nas tak atrakcyjna w kwestii wyboru życiowych partnerów, to owo zamiłowanie przekłada się również na inne aspekty naszego życia, w tym na architekturę czy wyposażanie wnętrz.

Proste kąty, równe kształty charakterystyczne dla wytworów ręki człowieka są dla niego bardziej atrakcyjne, stwarzają poczucie przytulności i bezpieczeństwa. Człowiek w otoczeniu symetrii ma poczucie harmonii i ładu, co silnie oddziałuje na jego dobre samopoczucie.

Symetryczność jest dodatkowo łatwiejsza do objęcia umysłem: wystarczy że znamy jedną połowę przedmiotu, drugiej nawet nie musimy widzieć, bo swobodnie ją sobie dopowiadamy w wyobraźni.

Jednym zdaniem: w otoczniach symetrycznych czujemy się spokojniej i bezpieczniej.

Symetria w produktach ma wpływ na nasze samopoczucie

Często z owego dobrodziejstwa korzystamy nieświadomie. Po prostu jedne przedmioty nam się podobają inne nie. Nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego tak się dzieje.
Czasami jest tak, że to właśnie asymetria jest dla nas bardziej atrakcyjna.

Warto jednak pamiętać, że nasz dom to miejsce, w którym podstawową wartością jest poczucie bezpieczeństwa, spokój i wytchnienie zatem wybierając produkty symetryczne, czy stawiając na symetrię w urządzaniu wnętrz mamy pewność, że będziemy się w nich czuć dobrze, bo tak po prostu działa nas umysł.