null
     

Drzwi to nie wszystko, czyli o 3 ważnych dodatkach

Planując zakup drzwi musimy pamiętać, że nie kończy się on na wyborze określonego modelu skrzydeł. Musimy zaplanować i dobrać do nich również dodatki, które dopełnią ich funkcjonalność i walor estetyczny.
O jakich dodatkach do drzwi mowa?

Po pierwsze szyby

Gdy do naszego wnętrza wybraliśmy modele skrzydeł z przeszkleniami, musimy zastanowić się nad rodzajem znajdującej się w nich szyby. Jaką rolę ma ona pełnić?

Jeśli tylko dekoracyjną, wtedy jej przeźroczystość nie ma większego znaczenia i wybierać możemy zarówno w modelach, które są w pełni przezierne, jak również w tych, które całkowicie zasłaniają widoczność. W takim przypadku jedyne, co ma znaczenie, to nasze poczucie estetyki i to, czy owa szyba wstawiona w drzwi będzie nam się podobała. Jeśli natomiast zależy nam na zachowaniu intymności, wybrać musimy taki rodzaj szyby, który nam ją zapewni.

Szyba Chinchila oddziela pomieszczenia jedynie fizycznie, lecz wszystko przez nią widać. Szyba Satinato, dzięki swojej matowości, optycznie zamknie przestrzeń.
Wszystkie informacje dotyczące naszych szyb znajdziecie w artykule ?Szyby w drzwiach – krótki przewodnik?

Kolejny elementem związanych z szybami jest wybór ich ilości. Nasze kolekcje skrzydeł w większości posiadają kilka modeli, różniących się między sobą ilością przeszkleń. Warto pamiętać, że im owych przeszkleń więcej, tym jaśniejsze będzie pomieszczenie, sprawiając wrażenie większego.

Drzwi wewnętrzne płaskie Torino

Po drugie klamki

Nazywamy je często ?biżuterią dla drzwi?, gdyż jest ona ich bardzo widocznym, dodatkowym błyskotliwym elementem.
Wybierając klamkę do naszych skrzydeł odpowiedzieć musimy sobie na następujące pytania: ma być klasyczna, czy nowoczesna, z szyldem długim czy dzielonym, owalna czy prostokątna?
To ważne elementy estetyczne. Do tego dołączyć trzeba element funkcjonalny i praktyczny, czyli wygodę w użytkowaniu. Jest to niezmiernie ważne, gdyż drzwi otwieramy wielokrotnie w ciągu dnia i trudno wyobrazić sobie trudzenie się z klamką za każdym razem, gdy tego dokonujemy.

Na rynku dostępne są klamki z szyldem długim bądź dzielonym. Co to w praktyce oznacza? Szyld długi łączy klamkę z osłoną na zamek, stanowiąc jeden element np. Invado Uno.

Model dzielony to komplet dwóch osobnych części: rozety i szyldu, np. Invado Total+Q.

Typ, kolor i kształt klamki powinien komponować się z wybranymi przez nas drzwiami. Dodatkowo ? dla zachowania estetycznej spójności naszych wnętrz – klamki w jednym pomieszczeniu powinny być takie same.

Po trzecie zawiasy

Zawiasy to element czysto użytkowy, któremu zazwyczaj nie poświęcamy większej uwagi, dostosowując go do koloru i typu klamki oraz drzwi. Dzięki naszym nakładkom możemy również z tego, zazwyczaj pomijanego elementu, zrobić mała perełkę, która doda naszym skrzydłom i wnętrzu elegancji.
Nikiel, chrom, chrom matowy czy złoto ? kolory te pozwalają na estetyczne zaaranżowanie zawiasów naszych drzwi.

Nasadki

Pamiętajmy, że wybór każdego elementu ma znaczenie i moc: funkcjonalną i estetyczną. Skrzydła, szyby, klamki, zawiasy to całość i tak właśnie, całościowo, patrzmy na ten wybór.