null
     

Jak dbać o drzwi?

Okres przedświąteczny to czas domowych porządków i to takich przed duże P. Często zwiemy je generalnymi a to z tego powodu, że czyścimy i porządkujemy również te miejsce, których nie ogarniamy podczas standardowego cotygodniowego sprzątania.
Przyglądamy się również uważniej naszym drzwiom, czy aby nie potrzebują naszej dodatkowej uwagi.

Podpowiadamy, gdzie zwrócić nasz wzrok i jakich narzędzi użyć, by nasze skrzydła odzyskały świeżość i nabrały świątecznego blasku.

Czyszczenie i konserwacja zawiasów

Zawiasy drzwiowe to takie miejsca, które rzadko czyścimy. Zajmujemy się nimi dopiero w momentach, gdy drzwi zaczynają nam skrzypieć, co jest dla nas sygnałem do działania.
Warto dbać o ten element drzwi systematycznie, a czas świątecznych, gruntownych porządków doskonale się do tego nadaje.

Do konserwacji zawiasów możemy wykorzystać sklepową chemię, dostępną we wszystkich marketach budowlanych i salonach sprzedaży drzwi, ale możemy także posłużyć się domowymi sposobami. Na skrzypiące zawiasy pomaga grafit z ołówka połączony z olejem, ale też zwykła wazelina.

Smar wprowadzamy do zawiasów po delikatnym uniesieniu drzwi. Aby to zrobić, możemy podłożyć pod skrzydło drewnianą podkładkę, tak aby uniosła nam ona lekko drzwi do góry.
Przy tak odsłoniętych zawiasach wprowadzamy do nich delikatnie smar.  Warto mieć przy sobie suchą ściereczkę, która zbierzemy ewentualny jego nadmiar, a tym samym zapobiegniemy zabrudzeniu okleiny.  Smarowanie zaczynamy od górnych zawiasów.
Po wprowadzeniu smaru drzwi osadzamy na swoim miejscu, następnie kilka razy otwieramy je i zamykamy po to, by rozprowadzić smar po całym zawiasie.

Oczyszczamy z kurzu

Na początku warto drzwi po prostu odkurzyć. Jest go naprawdę dużo, zwłaszcza na ich szczycie czy w ozdobnych zagłębieniach. W drzwiach Zwróćmy również szczególna uwagę na miejsce w zagłębieniu przylgi w drzwiach przylgowych, gdyż tutaj również osadza się go więcej, niż w innych miejscach. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku zwykły odkurzacz z różnymi końcówkami, który poradzi sobie z osadzonym na skrzydłach kurzem.

Myjemy

Po odkurzeniu skrzydeł przychodzi czas na mycie. Pamiętajmy jednak, że drzwi okleinowane, drewniane, czy fornirowane nie przepadają za zbyt dużą dawką wilgoci. Dlatego najlepiej sprawdzi się mocno odciśnięta ściereczka z mikrofibry. Nie wymaga ona stosowania środków chemicznych ? wystarczy sama woda w pokojowej temperaturze. Jeśli drzwi są mocniej zabrudzone w wodzie można rozpuścić odrobinę szarego mydła, płynu do mycia naczyń lub dziecięcego szamponu.

Mycie drzwi zaczynamy zawsze od dołu skrzydła kierując się ku górze. Detergent koniecznie należy zmyć, w następnej kolejności przecierając drzwi samą wodą ? tę czynność dla odmiany zaczynamy od góry. Pomaga to uniknąć powstawania zacieków i nieestetycznych maź ? zwłaszcza na drzwiach okleinowanych. Na koniec warto przetrzeć drzwi suchą delikatna ściereczką.

A co z przeszkleniami?

Jeśli mamy drzwi z przeszkleniami szyby w drzwiach możemy umyć płynem do szyb lub wodą z octem. Uważajmy jednak, by woda nie dostała się w przestrzeń między szybą a ramą, bo może to doprowadzić do rozklejenia tych elementów. Zawsze używajmy mocno wyciśniętej z wody ściereczki i miejmy pod ręką np. papierowy ręcznik, który szybko wchłonie nadmiar płynu.