null
     

Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe to nieodzowny i ważny element wykończenia każdego wnętrza.
To nie tylko estetyka, lecz przede wszystkim funkcjonalność.
Jak dobrać listwy przypodłogowe, by zdobiły wnętrze i spełniały swoją maskującą rolę?

Czemu służą listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe pełnią bardzo ważne funkcje związane z wykończeniem wnętrza.

Po pierwsze maskują szczelinę dylatacyjną, która zawsze powstaje na styku ściany i podłogi i psuje estetykę pomieszczenia. Dodatkowo szczelina ta jest miejscem, w którym może zbierać się kurz i brud. Listwy kładzione na styku ściany z podłogą zamaskują istniejącą szczelinę, tworząc estetyczne i funkcjonalne wykończenie.

Po drugie listwy przypodłogowe umożliwiają niewidoczne rozprowadzenie kabli, których w naszych domach i mieszkaniach jest bardzo dużo. Często leżą one wzdłuż ścian, rozciągnięte na całej długości pomieszczeń. Nie jest to ładny widok, zatem warto pomyśleć o listwach, dzięki którym elegancko rozprowadzimy i ukryjemy przed naszym okiem nieestetyczne kable.

Po trzecie listwy przypodłogowe uchronią również nasze ściany przed uszkodzeniami, do których mogłoby dojść podczas sprzątania. Dzięki listwom, które są dużo bardziej odporne niż ściana i zachodzą na nią kilka centymetrów, zabezpieczamy ściany przed przykrymi i trudnymi do usunięcia niespodziankami.

Po czwarte mają niebagatelny wpływ na estetykę wnętrza.
Bez nich pomieszczenia wyglądają na niedokończone i brakuje im elegancji. Jeśli zależy nam na estetyce, koniecznie zamontujmy listwy przypodłogowe. Potraktujmy je jako dopełnienie aranżacji.

Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Wielkość

Mamy do wyboru kilka rozmiarów listew zatem pierwszą z decyzji do podjęcia będzie wybór rozmiaru.

Rozmiar wiąże się z możliwościami montażu i jego wybór zależy na przykład od wysokości zamontowanych gniazdek elektrycznych. Jeśli znajdują się one nisko nad podłogą, to zamontowanie wysokich listew będzie utrudnione, jeśli nie niemożliwe. Bo jak estetycznie wykończyć wnętrze, gdy trzeba w listwach wycinać otwory na gniazdka? W takim przypadku lepiej dokładnie zmierzyć odległości i wybrać listwy wąskie, które uda nam się spokojnie zamontować.

Pamiętajmy również, że rozmiar listwy wspiera lub zaburza proporcje wnętrza. Jeśli mamy małe pomieszczenia, wybierzmy listwy najmniejsze, które wizualnie zleją nam się z podłoga. Przy wnętrzach dużych możemy spokojnie pozwolić sobie na listwy wysokie, które będą się w nich dobrze prezentowały.

Kolor

Jaki kolor listew wybrać, by nie stworzyć estetycznego chaosu?
Mamy kilka bezpiecznych możliwości:

1. Listwa w kolorze podłogi lub o ton od niej ciemniejsza będzie stanowiła jej przedłużenie i poszerzy optycznie jej wielkość. Pamiętać jednak należy, że optycznie skróci ściany, więc nie zaleca się tego rozwiązania do niskich pomieszczeń.

2. Listwa w kolorze ściany będzie stanowiła jej przedłużenie. W ofercie INVADO dostępne są listwy, które można malować na dowolny kolor, zatem ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

3. Listwa w kolorze stolarki otworowej. Jeśli mamy białe drzwi i okna, wtedy również listwy przypodłogowe wybieramy białe. Jeśli stolarka jest w innych kolorach to również dobieramy do niej listwy. Dzięki temu uzyskujemy estetycznie konsekwentne wykończenie wnętrza.

INVADO. Listwa Prestige

4. Białe listwy przypodłogowe montowane bardzo często, gdyż są spójne ze stolarką wewnętrzną. Jeśli stolarka jest w innym kolorze białe listwy stanowić mogą łącznik w mieszkaniach, gdzie mamy różnego rodzaju podłogi w różnych pomieszczeniach.

INVADO. Litwa Prestige

5. Listwy kontrastujące, które nie są dopasowane do żadnego z powyższych elementów, same w sobie stanowią wtedy mocny wyróżnik wnętrza. Jest to najtrudniejszy wybór kolorystyczny i zaleca się rozsądne korzystanie z tego rozwiązania, gdyż łatwo tutaj o estetyczną wpadkę.

Materiał

Do wyboru mamy listwy wykonane z tworzywa sztucznego, płyty mdf lub listwy drewniane.

Te pierwsze są rozwiązaniem najtańszym i dobrze prezentują się z panelami podłogowymi.

Listwy wykonane z mdf są droższe, ale bardziej efektowne od listew z tworzywa sztucznego. Są grubsze i mogą mieć wyfrezowane różne kształty. Można je również malować, co jest niezwykle istotne, gdy chcemy je kolorem dopasować do ścian.


Listwy drewniane to najdroższe rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się do podłóg wykonanych właśnie z tego materiału.

Sposób montażu

Do wyboru mamy listwy, które montujemy raz na zawsze, co oznacza brak możliwości ich demontażu i ponownego montażu. Jeśli chcemy je zdemontować to po prostu je usuwamy i montujemy nowe.


Mamy również listwy w ofercie INVADO z systemem wielokrotnego montowania, które umożliwiają schowanie kabli nie tylko przed ich montażem, lecz również wtedy, gdy nowy sprzęt i konieczne podłączenia pojawią się w naszym domu po jakimś czasie. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które bardzo ułatwia nam życie w przypadku dokonywania zmian.

INVADO. Listwy Prestige