null
     

Jak oświetlić swoje domowe miejsce pracy?

Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę i pracujesz w biurze, to o twoje miejsce pracy dba pracodawca. O jego ergonomię, odpowiednie wyposażenie i oczywiście oświetlenie.
Jeśli natomiast jesteś freelancerem pracującym w domu, o swoje miejsce pracy oraz jego odpowiednie doświetlenie musisz zadbać sam.
I nie odkładaj tego ważnego tematu na później.

Dobre oświetlenie to komfort naszej pracy, dobre samopoczucie oraz lepszy nastrój. Jego brak to zmęczony wzrok, dekoncentracja i frustracja.
O co zatem warto zadbać?

Światło naturalne

Światło dzienne to optymalne oświetlenie do pracy. W związku z tym, by maksymalnie wykorzystać jego moc, ustawiajmy biurko w jego bezpośrednim otoczeniu. Przy oknie lub w jego bliskim sąsiedztwie. Przodem lub bokiem, tak byśmy siedząc przy biurku, nie zasłaniali ciałem blatu.
Jednocześnie światło naturalne bywa czasami mocno ingerujące ? dzieje się tak, gdy mocne promienie słoneczne padają bezpośrednio na monitor lub wpadają wprost w nasze oko.
Aby zapobiec tego typu sytuacjom warto zawiesić w oknach zasłony lub zamontować żaluzje lub rolety, które zadbają o rozproszenie światła w powyższych sytuacjach.

INVADO. Drzwi Capena Inserto

Światło sztuczne

Światło naturalne jest dla nas dostępne w określonych godzinach dnia, innym w różnych porach roku. Oznacza to konieczność szukania rozwiązań związanych z dodatkowym doświetleniem wtedy, gdy zaczyna go brakować.

Prawidłowe doświetlenie naszego miejsca pracy powinno zawierać dwa źródła światła: oświetlenia głównego oraz oświetlenia kierunkowego, które zapewni nam punktowe, skoncentrowane światło skierowane w miejsce, na którym najbardziej nam w danej chwili zależy.

Oświetlenie główne, będące najczęściej oświetleniem sufitowym, zapewni nam  komfort pracy, dzięki temu, iż przy jego pracy nie powstaje niekorzystny dla wzorku kontrast, gdy pracujemy jedynie przy monitorze i lampce stojącej. Powinno zostać dobrane tak, by jego światło było wystarczająco jasne a jednocześnie niezbyt ostre czy oślepiające.

INVADO. Drzwi Salerno

Oświetlenie kierunkowe, czyli lampka nabiurkowa powinna być zawsze ustawiona po lewej stornie w przypadku osób praworęcznych lub po prawej stronie biurka dla osób leworęcznych. Dzięki takiemu ustawieniu nie będziemy zasłaniać padającego z niej światła. Odległość pomiędzy żarówką a oświetlaną powierzchnią nie powinna przekraczać 35 cm. To optymalna odległość pozwalająca na najlepsze z możliwych doświetlenie powierzchni roboczej.

Wybierając lampkę warto zwrócić uwagę na te, które posiadają długie i regulowane ramiona. Dzięki temu będziemy mieć możliwość dowolnego sterowania źródłem światła, jego kierunkiem a także oddaleniem.

Lampka stawiana na biurku powinna mieć odpowiednią moc . Optymalne oświetlenie zapewni nam oświetlenie o wartości 500 luksów. Zapewnić nam je może żarówka o mocy 60W. Jeśli mamy oświetlenie ledowe warto pamiętać, by miało ono moc 400 lumenów.

Najlepsze dla ludzkiego wzroku jest oświetlenie naturalne zatem wybierając lampę warto zwrócić uwagę na emitowany przez nią rodzaj światła.  Najlepsze będzie to najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego właśnie. Taka naturalna temperatura barwy wspomaga nasza koncentrację. Zbyt zimne światło sprawia, że otaczające nas kolory przyjmują nienaturalne barwy, co męczy wzrok. Ciepłe światło natomiast powoduje uczucie senności.

INVADO. System przesuwny naścienny