null
     

Jak sposób otwierania drzwi wpływa na aranżację wnętrza?

Na aranżację naszych wnętrz ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest to, jaki rodzaj drzwi wybierzemy do naszych pomieszczeń, a konkretnie drzwi o jakim sposobie otwierania wybierzemy. Ma to bowiem istotne znaczenie dla naszych późniejszych, aranżacyjnych wyborów. Dlaczego? Wyjaśniamy w naszym artykule.

Drzwi uchylne

Drzwi uchylne wymagają odpowiedniej przestrzeni, niezbędnej do ich otwarcia. Pamiętać należy zatem o tym, by zaprojektować odpowiedni promień wolnego miejsca po jednej ze stron, tej na którą otwierać się będą nasze drzwi. Zatem już w momencie projektowania warto pomyśleć o tym, by nie znalazły się tam meble.

INVADO. Drzwi Merano

W jaki sposób wybrać stronę otwierania?
Gdy staniemy na wprost drzwi i zawiasy będziemy mieć po lewej stronie, a klamkę po prawej ? będą to drzwi lewe. Takie drzwi otwierają się w prawo. W sytuacji odwrotnej ? gdy klamka usytuowana będzie po lewej stronie, a zawiasy po prawej ? są to drzwi prawe, które otwierają się w lewo.
Wiedza ta jest niezbędna, by wybrać drzwi nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne, które w naszych wnętrzach będą nam ułatwiać, a nie utrudniać wchodzenie i wychodzenie.

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się zarówno w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na standardowo otwierane drzwi uchylne, jak i wszędzie tam, gdzie po prostu chcemy je zamontować, bo nam się podobają. Drzwi przesuwne, ze względu na stosunkowo rzadsze pojawianie się w naszych domach stanowić będą niewątpliwy wyróżnik naszych wnętrz.

Do wyboru mamy dwa rodzaje systemów przesuwnych: montowane w ścianie oraz naścienne.
Pamiętać należy, że system montowany w ścianie wymaga projektowania na wczesnym etapie aranżacji pomieszczenia, gdyż uwzględnia w swojej konstrukcji specjalną, chowaną w ścianie kasetę.

INVADO. System przesuwny chowany w ścianę

System przesuwny naścienny jest natomiast rozwiązaniem, które możemy wprowadzić w dowolnym momencie. Wystarczy na ścianie, po której mają być przesuwane drzwi, zamontować specjalną szynę, po której na wózkach jezdnych będzie się przesuwało skrzydło.

INVADO. System przesuwny naścienny

Drzwi przesuwne to nie tylko funkcjonalność, lecz również estetyka. Wnętrza, w  których zostały zamontowane zdecydowanie zyskują na przestronności.

Drzwi łamane

Drzwi łamane to rozwiązanie, które polega na tym, iż skrzydło jest łamane w połowie.
W pozycji zamkniętej drzwi tworzą jednolitą powierzchnię, natomiast w momencie otwarcia skrzydło, które jest podzielone na dwie symetryczne części, składa się w pół.
Dzięki temu rozwiązaniu powierzchnia ściany, potrzebna do otwarcia drzwi uchylnych, pozostaje wolna i możemy ją swobodnie zagospodarować.

INVADO. Drzwi łamane

Sposobów otwierania drzwi jest kilka. Wybór jednego z nich za każdym razem będzie miał wpływ na późniejszą aranżację naszego wnętrza, zatem warto  przed zakupem konkretnego rozwiązania rozważyć, które z nich będzie dla nas optymalne.