null
     

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

W naszych wnętrzach mamy do wyboru dwie opcje kuchenne. Pierwszą z nich jest osobna kuchnia. Wnętrze oddzielone od reszty mieszkania czy domu, najczęściej za zamykanymi drzwiami. To tzw. kuchnia osobna. Drugim rozwiązaniem, które cieszy się niemałą popularnością, jest stworzenie aneksu kuchennego, który najczęściej funkcjonuje przy salonie, tzw. salon z aneksem kuchennym.

Ta druga opcja cieszy się dużą popularnością między innymi dlatego, że pozwala nam na wygospodarowanie dodatkowego pokoju na tak potrzebną sypialnię czy pokój dziecka. Jednocześnie jest zdecydowanie większym wyzwaniem, jeśli chodzi o aranżację przestrzeni, gdyż połączyć tutaj musimy minimum dwie funkcje mieszkalne tak, by po pierwsze były estetyczne, a po drugie funkcjonalne.

Na co warto zwrócić uwagę przy urządzaniu salonu z aneksem kuchennym?

Podział przestrzeni

Po pierwsze musimy zastanowić się, jaką część wybranej przestrzeni będzie zajmowała kuchnia i związane z nią meble oraz przedmioty, a ile część wypoczynkowa, w której swoje miejsce znajdą sofa, fotele, ława i dodatkowe meble.
Najczęściej aneks kuchenny zajmuje mniejszą cześć owej wspólnej przestrzeni. Czasem jest to 1/3 czasem 1/4 całości. Ale jeśli kuchnia to dla ciebie serce domu i chcesz, by była duża aneks kuchenny może zajmować choćby połowę urządzanego miejsca.

Oddzielamy funkcje

Jeśli mamy jedno pomieszczenie, które spełniać będzie dwie różne funkcje, warto zadbać o wydzielenie tych przestrzeni.

Istnieją dwie szkoły dotyczące kładzionych w niej podłóg. Jedna z nich mówi, by oddzielić przestrzeń części wypoczynkowej od części kuchennej właśnie poprzez podłogę. Układając na niej różny materiał, np. w jednej z nich panele drewniane , w drugiej zaś kafle, uzyskamy jasny i klarowny podział na strefy.

INVADO. Drzwi Merano

Druga z nich mówi natomiast, by w salonach z aneksem kuchennym układać jeden rodzaj podłogi na całości, niezależnie od tego, która to strefa. Dzięki temu unikamy aranżacyjnego chaosu i uzyskujemy spójny wygląd przestrzeni.

INVADO. Drzwi Virgo

Niezależnie od podejścia do kwestii podłogi warto zadbać o to, by te dwie różne funkcje połączone w jednej przestrzeni stanowiły aranżacyjną całość.
Drugim sposobem wydzielenia funkcji jest postawienie na granicy kuchni i strefy wypoczynkowej wyspy kuchennej albo stołu jadalnego, jeśli oczywiście mamy na to miejsce.
Na granicy może również stanąć sofa, która będzie stanowiła rozdzielenie pomiędzy strefami.

Aneks kuchenny

Najlepszym rozwiązaniem związanym z doborem mebli do aneksu kuchennego są meble na wymiar.
Niezależnie bowiem od wielkości przeznaczonego na kuchnię miejsca, wybór ten pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni, włącznie z zagospodarowaniem różnego rodzaju schowków oraz innych tzw. trudnych miejsc, które przy standardowych meblach najczęściej pozostają niewykorzystane.
Jeśli nasz aneks kuchenny jest niewielki, meble w zabudowie pozwolą nam na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Strefa wypoczynkowa

Meble do strefy wypoczynkowej wybieramy biorąc pod uwagę po pierwsze jej wielkość, a po drugie nasze relaksacyjne upodobania.

INVADO. Drzwi Merano

Nie w każdym wnętrzu zmieszczą się narożnik i dwa fotele. Warto pomierzyć meble zanim dokonamy zakupu, gdyż w wielkich salonach meblowych ich wymiary wydają się być zdecydowanie mniejsze, niż są w rzeczywistości. Lepiej kupić dwuosobową sofę i fotel, i cieszyć się dobrze wykorzystaną przestrzenią.

W pokoju wypoczynkowym najczęściej gości jeszcze ława, której wielkość dobieramy do otaczających ją mebli wypoczynkowych.
Ścianę wykorzystajmy na postawienie komody pod telewizor lub sprzęt grający, regał na książki lub płyty albo witrynkę, do której wstawimy ulubioną porcelanę.

Urządzanie pokoju z aneksem kuchennym to duża frajda związana z zagospodarowywaniem jednej przestrzeni na dwie różne funkcje. Warto zadbać tu przede wszystkim o naszą wygodę, funkcjonalność i aranżacyjną estetykę. A potem już tylko możemy cieszyć się uzyskanym rezultatem.