null
     

Jak zadbać o nasze drzwi?

Najczęściej o nich zapominamy. Traktujemy jak element ściany, a ścian przecież nie myjemy. Jednak drzwi, tak samo, jak inne elementy wyposażania naszego domu korzą się i brudzą, dlatego warto o nich pamiętać podczas domowych porządków. W jaki sposób zadbać o nasze drzwi, by długo cieszyły nasze oko swoja urodą?

To, co wokół

Często sprzątając zapominamy, że drzwi to nie tylko skrzydło, ale również zawiasy, ościeżnica i klamka. I każdy z tych elementów wymaga pielęgnacji. Zanim zatem przejdziemy do skrzydła zacznijmy od ościeżnicy, którą z kurzu gromadzącego się w zakamarkach możemy oczyścić odkurzaczem. Następnie miękką, delikatnie zwilżoną szmatką przetrzyjmy ją na mokro. Potem przejdźmy do zawiasów. Na zakończenie tej części, możemy ościeżnice oraz zawiasy przetrzeć delikatnie suchą ściereczką.

Teraz skrzydło

Pamiętajmy, aby do czyszczenia skrzydeł nie używać gąbek ani innych drapiących materiałów, które mogą uszkodzić okleinę. Nie polecane są także wszelkiego rodzaju środki z alkoholem i innymi żrącymi substancjami. Nawet przy silniejszym zabrudzeniu nie stosujmy takich metod, bo mogą przyczynić się do zniszczenia i przetarcia okleiny.

Najlepiej sprawdzi się tu najprostsze rozwiązanie, czyli np. woda z rozcieńczonym szarym mydłem, płynem do mycia naczyń lub dziecięcym szamponem. Pamiętajmy jednak, że drzwi okleinowane, drewniane, czy fornirowane nie przepadają za zbyt dużą dawką wilgoci. Dlatego najlepiej sprawdzi się mocno odciśnięta ściereczka z mikrofibry.

Mycie zaczynamy zawsze od dołu skrzydła. Po pierwszym umyciu detergent koniecznie należy zmyć, w następnej kolejności przecierając drzwi samą wodą ? tę czynność dla odmiany zaczynamy od góry. Pomaga to uniknąć powstawania zacieków i nieestetycznych maz ? zwłaszcza na drzwiach okleinowanych.

Przeszklenia w drzwiach możemy umyć płynem do szyb lub wodą z octem i kroplą gliceryny. Uważajmy jednak, by woda nie dostała się w przestrzeń między szybą a ramą.

Wystarczy naprawdę chwila, by nasze drzwi odzyskały świeżość. Warto o nie dbać, tak, by jak najdłużej były w dobrym stanie.