null
     

Łazienka black&white

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszych mieszkaniach. Nie tylko dlatego, że to w niej odzyskujemy czystość i świeżość, ale również często jest to nasza strefa domowego relaksu. Miejsce, w którym po ciężkim dniu możemy na chwilę, w ciepłej wodzie, lub pod przyjemnym strumieniem, rozluźnić się i złapać oddech.

Wybór kolorów, które będą królowały w naszej łazience nie jest zatem bez znaczenia. I być może, właśnie dla Ciebie, najlepszym i najciekawszym zarazem rozwiązaniem będzie postawienie na black&white. To pomysł uniwersalny, ponadczasowy i niezwykle estetyczny.

Więcej czerni czy więcej bieli?

Biała łazienka z czarnymi elementami czy czarna łazienka z białymi dodatkami. Którego koloru ma być więcej? Wybór dominanty zależy nie tylko do naszych preferencji kolorystycznych, lecz przede wszystkim powinien być wynikiem wielkości pomieszczenia.

Jeśli nasza łazienka jest mała, zdecydowanie lepiej będzie wyglądała w przeważającej bieli, gdyż kolor ten optycznie powiększy wnętrze. Czarny kolor może stanowić delikatny aranżacyjny dodatek, na przykład w postaci utworze dekoracyjnej listwy. Ładnym uzupełnieniem będą również białe kafle podłogowe z delikatnym, czarnym akcentem. Kafle położone na ścianach tworzą jednokolorową biała taflę.

Jeśli nasza łazienka wielkościowo na to pozwala, a my lubimy ciemne, majestatyczne wnętrza, możemy odwrócić proporcje kolorystyczne. W takim przypadku czerń będzie dla nas bazą, a biel uzupełnieniem, dodatkiem rozświetlającym wnętrze łazienki.

W łazienkach, w których czerń jest podstawa niezwykle ważne jest oświetlenie. Dobrze, gdyby było go jak najwięcej, w postaci światełek czy lampek umieszczonych nie tylko na suficie lecz również przy lustrze, czy w postaci kinkietów na ścianach. Oświetlenie sprawia, że ciemne pomieszczenie powstałe na bazie czerni staje się bardziej przyjazne.
Korzystnym rozwiązaniem są również w tym przypadku duże lustra, które dodatkowo odbijają światło

Trochę retro

Łazienki black& white, dzięki kilku prostym, aranżacyjnym zabiegom pozwalają na wprowadzenie do pomieszczenia delikatnego stylu retro, który może stanowić ożywczą odmianę naszego wnętrza.

Położone na podłodze kafle czarno-białe, z motywem szachownicy lub wzorem przywołującym motywy widziane w pałacowych łaźniach. Stylizowane mosiężne uchwyty szafek. Retro lampy. Delikatnie, ze smakiem, tak by nie przesadzić. Wszystko po to, by we współczesnej łazience przywołać retro klimat.

Ważnym elementem łazienki w stylu retro jest żeliwna wolnostojąca wanna na tak zwanych lwich łapach. To element, który sam w sobie jest niezwykle dekoracyjny i współgrający z klimatem.

Inny kolor?

Jeśli chcemy ocieplić nasza czarno-białą łazienkę możemy wprowadzić do niej delikatnie inny kolor.
Doskonale odnajduje się w tym przypadku drewno, które świetnie współgra z czernią i bielą. Może to być drewno na fragmencie podłogi, drewniany blat pod umywalką czy drewniana półeczka.

Możemy również wprowadzić kolor w postaci ręczników zawieszonych na wieszaku i dodatków łazienkowych, na przykład pojemniczków na płyny. To rozwiązanie, które jest wyjątkowo korzystne, gdyż możemy ten kolor zmieniać w zależności od naszego nastroju i aktualnych modowych trendów.

Drzwi do łazienki

Nie ma łazienki bez drzwi. To jedno z tych domowych pomieszczeń, które nie mogą się bez nich obejść. Szukając drzwi warto pamiętać, że podlegają one konkretnym przepisom (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Wiadomo zatem, że drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, mieć ( z pewnymi zastrzeżeniami)  co najmniej szerokość 0,8 metra i wysokość 2 metry w świetle ościeżnicy.

Kolejnym ważnym elementem drzwi łazienkowych są otwory w dolnej ich części, o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2. Dzięki tym otworom do łazienki wpływa powietrze, co wpływa pozytywnie na jej odpowiednią wentylację. Dodatkowo, jeśli mamy na to ochotę, przepisy dopuszczają stosowanie w łazienkach domowych drzwi łamanych lub przesuwnych.

Invado. Drzwi Versano