null
     

Mniej plastiku

Jednym z największych wyzwań naszych czasów związanym z dbaniem o środowisko jest kwestia wszechobecnego plastiku. Jego przeogromne wprost ilości zaśmiecają naszą planetę. Plastik jest wszędzie.

Jego ogromne składowiska dryfują po morzach, zalegają na plażach, zabijają morskie zwierzęta.

Niektórzy mówią, że plastik rozkłada się kilkaset lat. Jednak nie wiemy, jak będzie naprawdę, gdyż nikt nie miał jeszcze szansy na to, by się o tym przekonać. Odkąd zaczęliśmy go produkować i wyrzucać na śmietniska, nie minęło wcale wiele czasu, a już odczuwamy ogromy problem. I sama segregacja nie daje zbyt wiele, gdyż tylko jakaś jego część podlega recyclingowi.

Produkt, który wydawał nam się być zbawienny i zagarnął wiele obszarów naszego życia i działalności, staje się dla nas zabójczy.

Dlatego trzeba przede wszystkim ograniczyć, zminimalizować jego użycie.

Zatem, co możemy zrobić my, w swoich domach, by produkować mniej plastikowych śmieci?

Plastikowe butelki

To ich zużywamy najwięcej. Woda niegazowana, woda gazowana, różnego rodzaju napoje. Wszystkie sprzedawane są w plastikowych butelkach.
Co możemy zrobić, by ograniczyć tę część plastikowego świata?

Możemy kupić butelkę wielorazowego użytku, z filtrem lub bez, i pić z niej wodę z kranu.

W wielu miastach woda ta nadaje się do bezpośredniego użycia, nawet nie musimy jej przegotowywać, by móc z niej korzystać. Jeśli jednak obawiacie się tego, co w niej może się ewentualnie znajdować, wystarczy taką wodę przegotować lub przefiltrować, by nadawała się do picia.
Jeden mały ruch, a zdecydowanie mniej plastikowych odpadów w naszym domu.

Plastikowe torby na zakupy

Coraz więcej osób rezygnuje z kupowania jednorazowych toreb na zakupy, jednak nadal jest ich bardzo dużo. Zwłaszcza tzw. zrywek służących pakowaniu pieczywa czy owoców i warzyw.
Co zatem możemy zrobić?

Jeśli już mamy plastikowe torby, to po prostu używajmy ich wielorazowo.
Jeśli ich nie mamy, nie kupujmy nowych,. Zastąpmy je tymi bawełnianymi lub dużymi wzmocnionymi wielorazowymi torbami dostępnymi do kupienia w sieciach handlowych. Jedna torba wystarczy na naprawdę długo.

Zrywki, w które pakujemy owoce i warzywa, coraz częściej zastępowane są wielorazowymi woreczkami szytymi np. z firanek.

Jeśli jednak takie rozwiązanie nam nie pasuje, to chociaż zrezygnujmy ze zrywek przy kupowaniu kilku sztuk cytryn, papryki czy jabłek.
I bez tego można je spokojnie zważyć, a potem zapakować do bawełnianej torby, by donieść do domu.

Plastikowe kubki, talerzyki, słomki, widelczyki, łyżeczki

Jeśli nadal zdarza Ci się kupować plastikowe zamienniki sztućców czy talerzy zastanów się, czy aby na pewno nie można ich zastąpić bardziej przyjaznym produktem. Zamiast plastikowych można wybrać papierowe talerzyki, kubki czy rurki. Jednak najlepiej byłoby po prostu korzystać z tych wielorazowego użytku. Bo jednorazowe, jak sama nazwa podkreśla, służą tylko do jednokrotnego użycia, a potem lądują w śmieciach.

I koniecznie za każdym razem, gdy najdzie Cię ochota na zakup czegoś nowego zastanów się, czy aby na pewno tego potrzebujesz. A może masz w domu produkt, który możesz użyć?
Pamiętaj, mniej znaczy więcej.