null
     

Monstera – roślinny hit do naszych wnętrz

Trendy w modzie, trendy w motoryzacji, trendy we wnętrzach. Przychodzą. Czasem na krócej, czasem na dłużej potrafią zawładnąć naszą wyobraźnią, naszą szafa, czy wyposażeniem naszych mieszkań.
Trendy nie omijają również roślin, które są modne w danym sezonie. Lub przez kilka sezonów.
Tym razem na naszych salonach króluje Monstera!

O Monsterze słów kilka

Monstera przybyła do nas z tropikalnych lasów równikowych Ameryki Środkowej i Południowej. To okazałe, wieloletnie, silnie płożące się pnącze o bardzo okazałych, dużych liściach, które są jego niezwykłym wyróżnikiem i niezaprzeczalną ozdobą. Potrafią osiągać wielkość do 60 cm średnicy. Dodatkowym atutem tej niezwykłej rośliny są korzenie powietrzne, które umożliwiają jej pięcie się w górę. Młode okazy mają jasnozielone liście, które z czasem zmieniają swoją barwę na ciemnozieloną, a na ich powierzchni pojawiają się charakterystyczne dziury. Dojrzałe rośliny wytwarzają piękne, kolbiaste kwiatostany, otoczone kremową, pochwiastą otoczką.

Roślina ta wydaje również jadalne owoce, lecz rzadko się to zdarza w warunkach domowych.

Pielęgnacja Monstery

Monstera jest rośliną niewymagająca i łatwą w uprawie. Optymalna temperatura, w której czuje się najlepiej, to około 24 stopnie. W takich warunkach możliwe jest jej kwitnienie.
Monstera nie lubi nadmiaru wody, dlatego podlewamy ją dopiero wtedy, gdy ziemia jest sucha, nie doprowadzając do przelania. W zimie znacznie ograniczamy podlewanie.
W związku z tym, że Monstera jest rośliną tropikalną, uwielbia dużą wilgotność powietrza. Dla jej dobrego samopoczucia spryskujemy liście wodą.  Najlepsze jest dla niej stanowisko półcieniste. Roślinę przesadzamy raz w roku , na wiosnę.

Monstera a zwierzęta

Gdy mamy w domu zwierzaki dużą uwagę musimy przywiązywać do ewentualnego wpływu przynoszonych do domu roślin na ich życie. Jak wszystkim wiadomo psy czy koty uwielbiają podgryzać naszych zielonych domowników, co nie zawsze kończy się dla nich dobrze.
Tak jest właśnie w przypadku Monstery. Zawarty w jej zielonych częściach szczawian wapnia może powodować podrażnienia ciała i błon śluzowych. Nie można ich zrywać, gryźć ani żuć.
Nie tylko zwierzętom. Ludzie również nie powinni tego robić. Toksyczny szczawian wapnia występuje również w młodych owocnikach Monstery. Zatem, jeśli uda nam się wyhodować owoce, możemy je jeść dopiero w dojrzałej formie.