null
     

Rośliny domowe niebezpieczne dla zwierząt

Rośliny w domu to namiastka przyrody, wśród której czujemy się po prostu lepiej. Często mamy ich w naszych mieszkaniach naprawdę dużo, różnorodnych, mniejszych i większych. Niektórzy z nas tworzą nawet większe roślinne kąciki.

A jak domowe rośliny mają się do naszych zwierzaków. Jeśli mamy w domu psa czy kota czy ma znaczenie, jakie rośliny wybieramy? Czy możemy zaszkodzić naszym zwierzętom dobierając nieodpowiednie gatunki?

Rośliny szkodliwe dla zwierząt

Są takie rośliny domowe, które są szczególnie szkodliwe dla naszych pupili. Niektóre z nich, w związku z wytwarzanym bardzo trującym sokiem są zdecydowanie nie wskazane do trzymania w domu wraz z psami czy kotami, które po ich zjedzeniu mogą doznać zatrucia.
Co prawda zwierzęta mają silnie wykształcony instynkt, dzięki któremu udaje im się unikać niebezpiecznych dla nich gatunków, lecz czasami lepiej jest dmuchać na zimne.

Które są niebezpieczne?

My wymienimy w naszym artykule 5 domowych doniczkowych roślin niebezpiecznych dla zwierząt. Jednak jest ich znacznie więcej. Więc, jeśli macie zwierzaki to zanim zakupicie śliczna lub egzotyczną roślinę do swojego domu sprawdźcie, czy nie jest ona czasem niebezpieczna dla pupili.

Gwiazda Betlejemska

To roślina, która często gości w naszych domach, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Niestety jest ona bardzo szkodliwa dla naszych domowych zwierzaków. Jest silnie trująca ze względu na białe mleczko zawierające w swoim składzie trujące estry. Pogryzienie i połknięcie tej rośliny może dla naszego pupila oznaczać bóle brzucha, wymioty biegunkę, a u szczeniąt uszkodzenie nerek.

Oleander

Ten piękny kwiat jest szczególnie niebezpieczny dla ludzi i zwierząt, gdyż zawiera w sobie substancję zwaną oleandryną. Jest ona silnie toksyczna – kiedyś była stosowana jako trutka na szczury.
Gdy odstanie się do organizmu zwierzęcia może spowodować wymioty lub zaburzenia pracy serca.
To naprawdę bardzo toksyczna roślina, której spożycie może skończyć się nawet śmiercią.

Monstera

Ta ostatnio tak bardzo lubiana przez nas roślina niestety również jest szkodliwa dla zwierzaków. Spożycie jej soku może spowodować u nich zapalenie błon śluzowych, obrzęk gardła, a jeśli dostanie się do oczu to skończyć się to może zapaleniem spojówek.

Hiacynt

Hiacynt to kolejna lubiana przez nas roślina, której lepiej nie mieć w domu, gdy przebywają w nim również zwierzęta. Szczególnie niebezpieczne są ich kwiaty, które po ich spożyciu powodują bóle żołądka, wymioty, biegunki czy drgawki.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to bardzo ciekawa roślina i lubimy dołączać ją do naszych zielonych domowych przestrzeni. Jednak w związku z zawartym w niej szczawianem wapnia dla zwierząt jest niebezpieczna. Po jej spożyciu wystąpić może podrażnienie błony śluzowej oraz wymioty, biegunki czy nadmierne ślinienie.

Objawy zatrucia u zwierząt

Jeśli mamy w domu jakiekolwiek rośliny, niekoniecznie te bardzo trujące, warto rozpoznawać oznaki zatrucia u zwierząt tak, by w porę zareagować, gdy cos złego będzie się z nimi działo.

Zatrucie u psa i kota widoczne jest w postaci wymiotów, bladości dziąseł i spojówek, biegunki, dużej wrażliwości brzucha na dotyk i osłabienia.

Jeśli zauważysz takie objawy natychmiast udaj się ze swoim pupilem do weterynarza.
To może mu uratować życie.