null
     

Segregacja odpadów w małych mieszkaniach

Segregowanie odpadów to w naszych czasach konieczność i coraz mniej osób nie zgadza się z tym stwierdzeniem. Wręcz przeciwnie, świadomość społeczna zdecydowanie wzrasta, a tym samym wzrasta ilość zapytań o to, w jaki sposób rozprawić się z segregowaniem śmieci w małych mieszkaniach, skoro potrzebujemy do tego celu wielu osobnych pojemników. Jak na to znaleźć miejsce?

W naszym artykule podpowiadamy, w jaki sposób podejść do tematu segregacji, by nawet w małych mieszkaniach było to możliwe.

Co segregujemy?

Zgodnie z obecnymi przepisami dzielimy wytwarzane przez nad odpady na pięć segregowalnych grup.

1. Metale i tworzywa sztuczne
2. Papier
3. Szkło
4. Odpady biodegradowalne
5. Odpady zmieszane, czyli te, które nie pasują do żadnej z wcześniej wymienionych grup.

Zatem zgodnie z powyższym w naszych mieszkaniach stanąć powinno 5 osobnych pojemników przeznaczonych na w/w odpadki.

Dodatkowo osobno zbieramy również przeterminowane leki, baterie, sprzęty elektroniczne, które później przekazujemy do specjalnie do tego celu przeznaczonych punków zbiórki.

Jak sobie z tym poradzić? Gdzie znaleźć na to miejsce w małych mieszkaniach?

Jak segregować śmieci w małych mieszkaniach?

Mała powierzchnia mieszkania może stanowić duże wyzwanie dla domowników i wymuszać poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na dostosowanie ich do kubatury miejsca.

Gdzie zatem owej przestrzeni na pojemniki szukać, gdy jest jej w ogóle mało?

1. Szafka pod zlewem
To tu w większości trzymamy w naszych mieszkaniach kubły na śmieci. Warto sprawdzić, ile i jakiej wielkości kubłów może pomieścić ta szafka. Najprawdopodobniej nie zmieści się tam kilka dużych pojemników. Warto wtedy postawić na kilka mniejszej wielkości.
Bardzo dobrym rozwiązaniem będą tutaj również pojemniki wielokomorowe, które umożliwią nam segregowanie odpadów. Z powodu ich wielkości, będą jednak wymagały częstszego opróżniania.

2. Wolne domowe przestrzenie

Przestrzeń pod biurkiem to doskonałe miejsce na postawienie kosza ma makulaturę. To tutaj pracujemy i zużywamy w tym miejscu najwięcej papieru, zatem postawienie w nim kosza jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo wykorzystujemy najczęściej pustą przestrzeń, która znajduje się pod biurkiem.

Łazienka to miejsce, w którym może stanąć kosz na odpady zmieszane lub plastiki. Tym samym kosze główne nie będą się tak szybko zapełniać.

Balkon, jeśli go mamy, to idealne miejsce na to, by postawić tam kubły służące segregowaniu śmieci. Jeśli balkon jest zadaszony to może na nim stanąć zarówno kosz na plastiki i metale, jak i kosz na makulaturę. Dodatkowo balkon to świetne miejsce na postawienie kompostownika, który posłuży nam do przetwarzania odpadów biodegradowalnych

Jeśli mamy w mieszkaniu kawałek wolnego miejsca dobrym rozwiązaniem jest zakup pojemników, które można postawić jeden na drugim. Dzięki temu, idąc w górę, oszczędzamy miejsce i dzięki temu rozwiązanie to dobrze sprawdzi się w wielu mieszkaniach.

Zdjęcie www.ekofabryka.com.pl

Możemy również postawić na system do segregacji, który swoim wyglądem przypomina szafkę i dzięki temu łatwiej będzie znaleźć dla niego miejsce w naszym mieszkaniu.

Zdjęcie www.ekofabryka.com.pl

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które umożliwią nam segregowanie odpadów nawet w małych mieszkaniach. Warto zatem rozejrzeć się za możliwymi opcjami i dokonać wyboru takiej, która będzie nam odpowiadała i znajdzie zastosowanie w naszym M.