null
     

Wnętrze w stylu industrialnym

Historia wnętrz w stylu industrialnym sięga Stanów Zjednoczonych w latach 50., gdy to w wyniku recesji upadło wiele fabryk. Opuszczone hale fabryczne i magazynowe, stojące niejednokrotnie w centrach miast, początkowo zaczęli nielegalnie zajmować artyści. Potem miejsca te zamieszkiwać zaczęli również inni mieszkańcy, wykorzystując zastaną przestrzeń i tworząc nietypowe wnętrza.

Czy to oznacza, że wnętrze industrialne powstać może tylko w pofabrycznych przestrzeniach i nie ma na nie miejsca w mieszkaniach w bloku? Być może niektórych elementów nie da się przenieść do naszych M, jak chociażby wielkich przestrzeni, czy dużych, naprawdę duuuuuużych okien. Jednak, jeśli podoba Ci się ten styl, możesz się nim zainspirować tworząc swoje wnętrze.

Podpowiadamy, które z zasad stylu industrialnego możesz przenieść do swojego M, nawet jeśli nie ma ono setek m2.

Kolory

Wnętrze w stylu industrialnym to chłodne, stonowane kolory. Królują tu szarości, czernie, biele, beże. Nadają one wnętrzu surowego klimatu, jednocześnie odpowiednio użyte powiększają przestrzeń.
Jeśli decydujemy się na kolor, to niech będzie to ten przypominający rdzę osiadająca na fabrycznych rurach, cegłę, czy śniedź lub patynę.
Wszystko po to, by nawiązać klimatem do fabrycznych korzeni stylu.

Wnętrze w stylu industrialnym w stonowanych kolorach
Szarości, biele, beże i srebro

Ściany

Gdy mówimy fabryka, widzimy przed oczami ściany z cegły i betonu.  Tak właśnie wyglądały i możemy je stworzyć również we własnym M. Niekoniecznie każda ze ścian musi powielać ten wzorzec. Możemy na ten cel przeznaczyć jedną z nich, a stworzymy dzięki temu specyficzny, fabryczny, surowy klimat. Nie jest to zadanie skomplikowane.

Dla uzyskania efektu betonu wystarczy położyć na ścianie specjalny tynk, który dzięki odpowiedniej aplikacji pozwoli nam uzyskać oczekiwany efekt.

Wnętrze w stylu industrialnym ze ścianą z betonu
Betonowa ściana to niezaprzeczalnie industrialny klimat

Jeśli natomiast zależy nam na ścianie z cegieł wcale nie musimy ich kupować. Wystarczy, że sięgniemy po gotowe rozwiązania, które imitują ten materiał, a efekt gwarantowany.
Można je potem pomalować np. na biało, jeśli takie rozwiązanie najbardziej nam pasuje.

Lampy

Wnętrze w stylu industrialnym to również światło. Lampy to magiczne artykuły wyposażenia wnętrz. Dzięki ich odpowiedniemu doborowi nie tylko nadamy mu oczekiwany klimat, lecz również napełnimy tak ważnym dla nas światłem.

Metal i szkło to główne materiały, z którego tworzone jest oświetlenie wybierane do wnętrz w stylu industrialnym. Powyginane druty, wielkie klosze, niejednokrotnie z elementami przerdzewienia (niekoniecznie prawdziwego, z reguły imitowanego dla lepszego efektu), szklane klosze przypominające słoiki. Dzięki takim formom fabryczny klimat jest jeszcze bardziej namacalny.
Dodatkowo takie lampy dają dużo światła, co było ważne w dawnych fabrykach i jest równie ważne w naszych mieszkaniach.

Surowe materiały

W stylu industrialnym królują surowe materiały. Wspominane wcześniej beton i cegła, drewno (najlepiej stare, z odzysku), metal czy szkło.
W taki stylu dobieramy podłogi, meble, wykończenie łazienki czy drzwi.

Wnętrze w stylu industrialnym i szklane drzwi
Szklane drzwi Amber

Jedną z możliwości, która doskonale wpisuje się w industrialny klimat wnętrza, jest wybór szklanych drzwi.
Szkło, materiał naturalny, chłodny w wymowie, jednocześnie przepuszczający więcej światła, doskonale sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach naszego M. Bezpieczny, zapewniający potrzebną intymność i w stylu, którym jesteśmy zafascynowani.
Więcej o szklanych drzwiach przeczytasz TUTAJ.

Jeśli marzysz o wnętrzu w klimacie, który wydawać by się mogło nie koresponduje z mieszkaniami w bloku, nie poddawaj się za szybko. Spełniaj swoje marzenia. Bo czasami wystarczy spojrzenie innym okiem, by nadać wnętrzu klimat, którego pragniesz.