null
     

Zanim kupisz drzwi

drzwi wewnętrzne

Zakup drzwi to decyzja, która podejmujemy na lata i niejednokrotnie wiąże się on z większym wydatkiem, zatem warto się do niego przygotować. Aby to zrobić dobrze, warto zawczasu odpowiedzieć sobie na kilka pytań, by potem dokonać odpowiadającego nam wyboru.

Jak dobrać ościeżnicę?

Przed zakupem drzwi należy dokonać dokładnych pomiarów otworu, w którym będzie montowana ościeżnica. Należy sprawdzić wysokość, szerokość oraz grubość ścian, nie zapominając o przekątnych (czy mają tą samą długość).

Standardowo ościeżnice dopasowane są do ścian wewnętrznych o grubości 9,5 cm. Jeśli w naszym ?m? mur ma inny wymiar, nie ma problemu. W takim przypadku doskonale sprawdzi się dostępna w ofercie Invado ościeżnica regulowana. Trzeba jednak pamiętać o różnicach w montażu – ościeżnicę stałą montuje się bezpośrednio w stropie, przed rozpoczęciem prac wykańczających wnętrze. Regulowaną wstawia się natomiast po zakończeniu wszystkich innych czynności.

Specjaliści radzą, aby wymieniać ościeżnicę za każdym razem, kiedy wymieniamy drzwi. Nierzadko łączy się to z kuciem w ścianie i podłogach (zwłaszcza w wypadku starej ościeżnicy metalowej zamontowanej bezpośrednio w wylewce cementowej), dlatego drzwi warto wymieniać przy okazji większych remontów. Istnieje również możliwość zamówienia skrzydeł drzwiowych pasujących do starej ościeżnicy. Jednak nie zawsze uzyskuje się dobry efekt estetyczny i często za spasowanie trzeba dodatkowo zapłacić.

Na naszych filmach pokazujemy sposoby montażu różnych ościeżnic.

Montaż ościeżnicy regulowanej

Jak zabudować ościeżnicę metalową?

W prawo, w lewo, przesuwne czy składane?

…do wewnątrz lub na zewnątrz, w ścianę lub po ścianie – drzwi można otwierać drzwi na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego, czy np. ktoś jest prawo – czy leworęczny, czy pomieszczenie jest duże czy małe, czy meble stoją po jednej, czy po drugiej stronie. Warto się nad tym dłużej zastanowić, by dokonany wybór była dla nas optymalny podczas użytkowania.
W zależności od montażu zawiasów, otwierają się w prawo (zawiasy z prawej strony, otwiera się je prawą ręką – do siebie) lub w lewo (zawiasy z lewej strony, otwiera się je ręką lewą, preferowane przez osoby leworęczne). Można je otwierać do wewnątrz lub na zewnątrz. Wszystkie te aspekty powinno się uwzględniać przy aranżacji wnętrza.

Drzwi Tamparo

Do małych pomieszczeń zaleca się drzwi przesuwne. Z tym zastrzeżeniem, że te chowane w ścianie muszą być uwzględnione już na etapie projektu pomieszczenia. System naścienny można natomiast montować później. Niewątpliwą zaletą systemów przesuwnych jest oszczędność miejsca. Nie potrzebują odpowiedniego promienia do otwarcia, jak to jest w przypadku drzwi uchylnych. Warunkiem przy systemie naściennym przesuwnym jest pozostawienie wolnego miejsca na ścianie, po której przesuwane są drzwi.

System przesuwny chowany w ścianę

Kolejnym rozwiązaniem są drzwi łamane. Drzwi podzielone są na dwie części złączone zawiasami. Podczas otwierania “łamią się” na pół. Montowane są jak tradycyjne skrzydła na ościeżnicy. Jej budowa jest jednak inna niż ościeżnicy dedykowanej drzwiom otwieranym tradycyjnie. Ta posiada specjalny system prowadzący, dzięki czemu drzwi zachowują stabilność. Skrzydło wyposażone jest w pochwyt, który ułatwia ich otwieranie.

Drzwi łamane

Drewno czy okleina?

Wybór materiału ma znaczący wpływ nie tylko na wygląd, ale i na sposób konserwacji skrzydeł. Drzwi drewniane należy czyścić specjalnymi preparatami do drewna. Mniej więcej co trzy, cztery lata należy odnawiać ich powłokę poprzez malowanie lub lakierowanie. Drzwi okleinowane i fornirowane o konstrukcji opartej o płyty MDF lub HDF wystarczy czyścić wodą z domieszką łagodnego detergentu. Nie można w tym wypadku stosować środków silnie żrących oraz zawierających alkohol. Kiedy dojdzie do niewielkich uszkodzeń, można je zamaskować za pomocą odpowiednich past lub markerów. W innym wypadku niezbędna jest wymiana całej okleiny.

Przed podjęciem decyzji o kupnie drzwi, warto mieć wstępnie rozplanowany rozkład wyposażenia danego wnętrza. Dzięki temu łatwiej jest dobrać odpowiedni rodzaj skrzydeł, ich rozmiar oraz wzór.