• pl
  • en
  • de
  • ru
  • el
  • sk
  • fr

Fornir – naturalny czy modyfikowany?

 

Fornir – naturalny czy modyfikowany?  
 
Przy wyborze drzwi oba te materiały cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Nic dziwnego, gdyż fornir w każdej wersji, jest trwały, ładny i ekologiczny
 
Fornir naturalny – solidność polskiego dębu
 
Fornir to bardzo cienkie (0,1-0,5mm) płaty drewna uzyskane poprzez skrawanie z drzew. Tak pocięte arkusze łączy się w wiązki, z zachowaniem kolejności, w jakiej zostały zdjęte z pnia. Dzięki temu rysunek słojów zachowuje ciągłość i spójny odcień. Fornir jest znakomitą alternatywą dla litego drewna. Pozwala cieszyć się jego urokliwą fakturą i szlachetnym wyglądem, przy jednoczesnym wyeliminowaniu jego typowych wad, jak skrzypienie czy odkształcanie. Fornir naturalny budzi skojarzenia z solidnymi drzewami z polskich lasów. Linia drzwi wewnętrznych ARAMIS z oferty firmy INVADO to właśnie przykład elegancji i trwałości, gwarantowanej przez wysokiej jakości fornir dębowy i bukowy. Dostępne w wersji pełnej lub z czterema rodzajami przeszkleń, będą świetnym uzupełnieniem zarówno tradycyjnych, jak i nowocześnie zaaranżowanych wnętrz.
 
Fornir modyfikowany – z nutą egzotyki
Pozyskiwany jest często z drzew rosnących na afrykańskich plantacjach, w krajach takich jak Wybrzeże Kości Słoniowej czy Gwinea. Drewno jest skrawane na arkusze, które po usunięciu wszelkich niedoskonałości, poddaje się zabarwianiu i klejeniu w bloki. Następnie arkusze układa się w stosy i prasuje. Podczas tego procesu formowany jest wzór, odpowiadający naturalnemu rysunkowi drewna. Fornir modyfikowany ma nad naturalnym tę przewagę, że gwarantuje idealnie spójny odcień i strukturę słojów. Dzięki technologicznej ingerencji we włókno drzewa każdy arkusz wygląda identycznie i pozbawiony jest niedoskonałości w rodzaju przebarwień czy dziur spowodowanych przez robaki. Dla niektórych jednak ten argument działa właśnie na niekorzyść modyfikowanej okleiny, bo pozbawiona jest charakterystycznego uroku niepowtarzalności. Zdania są podzielone, ale faktem jest że modyfikowany fornir bardzo stylowo prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. INVADO posiada w swojej ofercie wiele linii drzwi wykonanych z tego materiału. Przykładem mogą być modele PLANO, QUADRO czy DOMINO, dostępne między innymi w dekorach wenge czy orzecha amerykańskiego.
A może okleina?
Wysokiej jakości okleina wcale nie musi być towarem drugiej kategorii. Firma INVADO, jako jedyna w Europie może pochwalić się produkcją drzwi okleinowanych według autorskiej technologii. Polega ona na łączeniu okleiny tylko w jednym miejscu - w wewnętrznej części przylgi. Do tej pory poszczególne części okleiny łączone były na krawędziach. Właśnie w tym miejscu najczęściej się odklejały, pozostawiając na wierzchu płytę MDF. Działo się tak wskutek długiego użytkowania oraz kontaktu z wilgocią. Technologia zaproponowana przez INVADO, na rynku stolarki drzwiowej jest prawdziwą innowacją. Wpływa znacząco na estetykę wykończenia oraz wyjątkową trwałość produkowanych drzwi. Istotnym elementem tego rozwiązania jest zaokrąglona krawędź skrzydeł drzwiowych. -Dzięki niej są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i eksploatacyjne – mówi Marek Kapica z firmy INVADO. Technologia INVADO doczekała się uznania ze strony Katedry Klejenia i Uszlachetniania Drewna w Poznaniu oraz Instytutu Technologii Drewna. Obie instytucje przyznały firmie prestiżowe certyfikaty potwierdzające innowacyjność i wysoką jakość stosowanych rozwiązań.
 
Niezależnie od tego na jakie drzwi się zdecydujemy, warto wziąć pod uwagę aspekt ekologiczny i wybrać produkt firmy, która uwzględnia troskę o środowisko w swojej strategii. INVADO posiada certyfikat Forest Stewardship Council, gwarantujący, że pozyskiwanie drewna odbywa się według zasad racjonalnej gospodarki leśnej i nie godzi w interesy lokalnych społeczności.