• pl
  • en
  • de
  • ru
  • el
  • sk
  • fr

Trendy w kolorystyce na rok 2017

 

 
Wnętrza z zielenią w tle
 
W tym roku kolorem, który królować będzie zarówno w modzie, jak i wśród elementów wyposażenia wnętrz będzie „greenery”, czyli soczysta zieleń. Jak podkreślają specjaliści z Instytutu Pantone barwa ta, to mieszanka: witalności, świeżości oraz nadziei. 
 
„Greenery” w nadchodzącym roku stanie się oczkiem w głowie producentów tkanin, farb, wyrobów meblarskich i elementów wykończenia wnętrz. Krótko mówiąc kolor ten będziemy spotykać w sklepach najczęściej. Jak tłumaczą przedstawiciele Instytutu Pantone (marki, która wyznacza trendy w kolorystyce), na wybór właśnie tego koloru wpłynęły zarówno względy estetyczne, jak i polityczne.  - Zieleń wybuchnie w 2017 roku, by przynieść nam nadzieję, za którą wszyscy tęsknimy w tym złożonym krajobrazie społecznym i politycznym - powiedział dyrektor wykonawczy Pantone, Leatrice Eiseman. Z kolei Laurie Pressman, wiceprezes Instytutu Pantone dodaje: - Kolor dziś kojarzy się z charakterem i innowacją. Dziś ma zupełnie inne i większe znaczenie niż kiedyś.
 
Zielono mi
 
Kolor greenery - to soczysta zieleń z lekkim odcieniem żółtego, którą odnajdziemy także w naturze. Symbolizuje nowy początek i nadzieję, ale także bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Od dawna wiadomo, że zielony wycisza, uspokaja i kojąco działa na nasz wzrok. Dlatego wszelkie dodatki w tym kolorze, czy to w salonie, kuchni czy łazience są jak najbardziej mile widziane. Warto też podkreślić, że wprowadzenie zielonego do pomieszczenie, to najprostszy sposób na jego odświeżenie. I tu wystarczą choćby: poduszki na sofie, wazony, serwetki, obrusy lub lampki w takim właśnie odcieniu.
 
Jeśli lubisz zmiany
 
Jeśli lubimy być na bieżąco z modowymi nowinkami, przy planowaniu remontu warto zaplanować neutralne tło: podłogi, drzwi, meble, dobierając je w taki sposób, by współgrały z aranżacyjnymi metamorfozami. Jednym z rzadziej wymienianych elementów wyposażenia są drzwi, dlatego w takim przypadku dobrym rozwiązaniem będą np. drzwi Livata od Invado, które są eleganckie, ale jednocześnie nie przytłaczają mieszkania. Dobrze komponowały się z zeszłorocznymi top kolorami: błękitem Serenity oraz różem Rose Quartz, ale równie ciekawie prezentują się w towarzystwie zieleni greenery - podkreśla  Adam Hucz z firmy Invado, producenta drzwi wewnętrznych.
 
Z czym łączyć greenery?
 
Dużym atutem greenery jest także to, że dobrze współgra z bielą, innymi jasnymi barwami, w tym z pastelami, a nawet metalicznymi odcieniami. Dlatego, jeżeli mamy właśnie tak urządzone mieszkanie, to bez wahania możemy skusić się na dodatki a nawet fragment ściany w kolorze greenery. Czasem naprawdę nie trzeba wiele, by wnętrze, w którym wieje nudą nabrało nowej formy i kształtu. 
 
Oczywiście zmieniając wystrój i aranżację wnętrza musimy także wziąć pod uwagę elementy jego wykończenia, jak choćby drzwi wewnętrzne.
 
Instytut Pantone co roku ogłasza kolor (lub kolory), który będzie najpopularniejszy. Z jego opiniami liczą się zarówno trendsetterzy w świecie mody, designu i urbanistyki. W 2016 r. na kolor roku wybrano dwie barwy: "Serenity" (błękit) oraz "Rose Quartz" (kwarcowy róż).