Kontakt

INVADO Sp. z o.o.
Dzielna, ul. Leśna 2
42-793 Ciasna

Telefon +48 /34/ 35 10 540

Fax +48 /34/ 35 35 602

E-Mail: biuro@invado.pl

Formularz kontaktowy

Świąteczne porządki często przyprawiają nas o ból głowy i zadyszkę.
W pośpiechu zapominamy o niektórych elementach naszego wnętrza,w tym o drzwiach. Zatem, jak dbać o drzwi wewnętrzne?

Drzwi są jednym z rzadziej wymienianych elementów wystroju wnętrza, dlatego jeśli chcemy by w dobrej formie służyły nam przez długie lata, warto o nie systematycznie dbać. Na co dzień wystarczy przecierać je suchą szmatką- zwłaszcza jeśli nasze drzwi posiadają wgłębienia, w których osadza się kurz. Jednak raz na jakiś czas warto przeprowadzić bardziej szczegółową pielęgnację.

Czyste skrzydła

Przy czyszczeniu drzwi przyda się odkurzacz, a zwłaszcza końcówki z wąskim zakończeniem i szczotką. Pozwolą one dokładnie usunąć kurz i oczyścić zawiasy. Kolejny krok to czyszczenie na mokro. Pamiętajmy jednak, że drzwi okleinowane, drewniane, czy fornirowane nie przepadają za zbyt dużą dawką wilgoci. Dlatego najlepiej sprawdzi się porządnie odciśnięta ściereczka z mikrofibry. Nie wymaga ona stosowania detergentów ? wystarczy sama woda w pokojowej temperaturze. Jeśli zabrudzenia są większe, np. na drzwiach pojawiły się tłuste odciski palców, możemy użyć delikatnego detergentu. W tej roli dobrze sprawdzi się dodana do wody odrobina płynu do mycia naczyń, szarego mydła lud dziecięcego szamponu. Ale naprawdę odrobina.  Takie mycie zaczynamy zawsze od dołu skrzydła. Detergent koniecznie należy zmyć, w następnej kolejności przecierając drzwi samą wodą ? tę czynność dla odmiany zaczynamy od góry. Pomaga to uniknąć powstawania zacieków i nieestetycznych maź, zwłaszcza na drzwiach okleinowanych.
Jeśli uporczywe plamy mimo to nie zeszły, można wypróbować babciny patent polegający na przetarciu silnie zabrudzonych miejsc przeciętym na pół surowym ziemniakiem. Przeszklenia w drzwiach możemy umyć płynem do szyb lub woda z octem i kropla gliceryny. Uważajmy jednak, by woda nie dostała się w przestrzeń między szybą a ramą.

Dbamy o zawiasy

Do konserwacji zawiasów możemy wykorzystać sklepową chemię, dostępną we wszystkich marketach budowlanych i salonach sprzedaży drzwi, ale możemy także posłużyć się domowymi sposobami. Na skrzypiące zawiasy pomaga grafit z ołówka połączony z olejem. Wystarczy do  kubeczka wlać odrobinę spożywczego oleju i połączyć go z grafitem z ołówka. Możemy też wykorzystać zwykłą wazelinę. Wybraną substancją smarujemy przestrzeń między zawiasami . Jak to zrobić? Najlepiej po delikatnym uniesieniu skrzydła wsunąć ją między zawiasy przy pomocy nożyka lub płaskiego pędzelka. Kilka razy otwieramy i przymykamy drzwi, by rozprowadzić antyskrzypiącą  maź, a jeśli skrzypienie nie ustąpiło, raz jeszcze przeprowadzamy całą operację. Po drugim podejściu powinno być już dobrze.

Porządki przedświąteczne to tradycja prawie tak silna, jak pieczenie pierników czy ubieranie choinki.
I choć lepiej nie dać się zwariować, to prawda jest taka, że w wysprzątanym domu czujemy się od razu bardziej odświętnie. Niektórzy też po prostu potrzebują takich inspiracji, by uprzątnąć przestrzenie, którym na co dzień poświęca się mniej uwagi.