Kontakt

INVADO Sp. z o.o.
Dzielna, ul. Leśna 2
42-793 Ciasna

Telefon +48 /34/ 35 10 540

Fax +48 /34/ 35 35 602

E-Mail: biuro@invado.pl

Formularz kontaktowy

Szukaj dystrybutorów

Łazienka to pomieszczenie, które zdecydowanie nie może się obejść bez drzwi. To miejsce intymne i konieczne jest oddzielenie go od pozostałych wnętrz oraz umożliwienie korzystającym z niego osobom na skorzystanie z niego w poczuciu bezpieczeństwa

Jak wybrać drzwi do łazienki? Podpowiadamy.

Co mówią przepisy?

Zanim zakupimy drzwi do łazienki warto zapoznać się z tym, co na ich temat mówią przepisy, bo zawartych w nich informacji należy bezwzględnie przestrzegać.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi, że:
1. Drzwi do łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, mieć (?) co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy, a w dolnej części – otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2 dla dopływu powietrza.
2. W łazienkach i ustępach, z wyjątkiem ogólnodostępnych, dopuszcza się stosowanie drzwi przesuwnych lub składanych.

Przepisy mówiące o tym, jakie mają być drzwi, które prowadzić będą do naszej łazienki, mają za zadanie przede wszystkim dbać o nasze bezpieczeństwo. Łazienka bowiem jest pomieszczeniem, w którym bezpieczeństwo jest szczególnie ważne.

Drzwi otwierane na zewnątrz

W mieszkaniach często to właśnie w łazience znajdują się piece gazowe ogrzewające wodę. Łazienka jako pomieszczenie nie jest dużym wnętrzem. Jeśli doszłoby do wybuchu gazu lub zasłabnięcia osoby, która znajduje się wewnątrz pomieszczenia, zdecydowanie łatwiej jest otworzyć drzwi na zewnątrz, stąd taki właśnie zapis w przepisach.

Otwory w drzwiach do łazienki

Kolejnym bardzo ważnym elementem, którego nie ma w innych drzwiach wewnętrznych, a pojawia się on w tych łazienkowych, są otwory. Czemu służą otwory w dolnej części drzwi? Ważnym aspektem, szczególnie dla łazienki, jest wentylacja. Otwory wzmacniają cyrkulację powietrza, co zdecydowanie wpływa na nasz komfort i bezpieczeństwo.

Jakie skrzydła wybrać?

Po zapoznaniu się z przepisami przychodzi moment na podjęcie decyzji odnośnie wzoru, koloru czy ewentualnych przeszkleń w naszych drzwiach łazienkowych.

Zanim dokonamy wyboru pamiętajmy, że jednym z ważniejszych elementów wystroju naszych wnętrz jest spójność, która wspiera zachowanie ładu i harmonii. W związku z tym, wybierając drzwi do łazienki, warto przyjrzeć się pozostałym drzwiom wewnętrznym naszego mieszkania i wybrać takie, które pochodzą z jednej kolekcji. Dzięki temu nasze mieszkanie, czy dom zyska aranżacyjny atut.

Możemy oczywiście w ramach tej samej kolekcji dokonać wyboru drzwi wewnętrznych bez przeszkleń, z jednym lub wieloma przeszkleniami. Wyróżni je to między sobą, lecz nadal pozostaną w tej samej stylistyce.

Z zamkiem czy bez?

Ostatnią z decyzji do podjęcia podczas wyboru drzwi do łazienki jest odpowiedź na pytanie: montujemy zamek w drzwiach, czy pozostawiamy je bez możliwości zamknięcia pomieszczenia od środka?

Niejednokrotnie potrzeba intymności jest w domownikach tak duża, że potrzebują mieć możliwość zamknięcia się w tym pomieszczeniu. Wszystko po to, by nikt przez przypadek nie mógł wejść do środka.
Warto wtedy zamontować zamki z rozetą bowiem łatwiej będzie go rozbroić, gdy okaże się, że niezbędna jest nasza interwencja.

Tutaj również przeważają względy bezpieczeństwa. Zasłabnięcie przy zamkniętych na zamek drzwiach może utrudnić niesienie pomocy. Warto zatem wybrać rozwiązanie, które umożliwi w miarę sprawne dostanie się do środka, mimo zamkniętych drzwi.