Kontakt

INVADO Sp. z o.o.
Dzielna, ul. Leśna 2
42-793 Ciasna

Telefon +48 /34/ 35 10 540

Fax +48 /34/ 35 35 602

E-Mail: biuro@invado.pl

Formularz kontaktowy

Drzwi prawe czy lewe – pozornie wybór jest prosty. Jednak często przy zakupie okazuje się, że nie jesteśmy pewni, które z nich lepiej sprawdzą się w urządzanej przestrzeni – czy powinny otwierać się zgodnie z wskazówkami zegara czy wręcz przeciwnie? Jak więc rozpoznać drzwi prawe i lewe?

Gdy staniemy na wprost drzwi i mieć będziemy zawiasy po lewej stronie, a klamkę po prawej – będą to drzwi lewe. Drzwi te otwierają się w naszą stronę, czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W sytuacji odwrotnej – gdy klamka usytuowana będzie po lewej stronie, a zawiasy po prawej – możemy być przekonani, że są to drzwi prawe. Analogicznie, będą się one otwierać w kierunki przeciwnym do ruchów wskazówek zegara.

Ważny wybór: drzwi prawe czy lewe?

W tym przypadku ostateczny wybór powinien być podyktowany funkcjonalnością przestrzeni. Należy tu przede wszystkim zwrócić uwagę na umiejscowienie włącznika światła. Ważne jest, aby drzwi nie otwierały się na niego – aby skrzydło drzwiowe go nie zasłaniało. W takiej sytuacji bowiem trzeba obchodzić drzwi dookoła, aby włączyć oświetlenie, co jest bardzo niewygodne w codziennym funkcjonowaniu. Włącznik powinien być umieszczony tuż przy klamce, dostępny od razu, gdy wchodzimy do pomieszczenia. Jeśli zmieniamy kierunek otwierania się drzwi, trzeba równocześnie przenieść włącznik. Gdy okazuje się, że wybrane drzwi zachodzą na meble bądź otwierają się na ścianę, też warto przemyśleć ich zmianę.

Drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz?

mając na uwadze drzwi prawe i lewe. I tu znów warto spojrzeć całościowo na aranżację przestrzeni, aby uniknąć sytuacji kiedy będą się otwierać na siebie, albo gdy okaże się, że skrzydła blokują się wzajemnie. Planując rozmieszczenie drzwi, trzeba zastanowić się na komunikacją między danymi przestrzeniami np. kuchnia – pokój czy sypialnia – łazienka, aby uniknąć niepożądanych sytuacji aranżacyjnych. I tak np. drzwi do sypialni zazwyczaj otwierają się do wewnątrz, natomiast drzwi do łazienki ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest zaplanować z otwieraniem się na zewnątrz. Również w przypadku małych pomieszczeń drzwi powinny otwierać się na zewnątrz, aby nie zabierały dodatkowej powierzchni.

Przed wyborem drzwi warto spojrzeć całościowo na przestrzeń, aby w możliwie najbardziej funkcjonalny i bezpieczny sposób ją zaaranżować. Jeśli pojawiają się wątpliwości, dobrze jest zasięgnąć rady fachowca tak, by uniknąć późniejszych nieergonomicznych rozwiązań, utrudniających przez lata funkcjonowanie.

Sprawdź całą kolekcję drzwi wewnętrznych