Kontakt

INVADO Sp. z o.o.
Dzielna, ul. Leśna 2
42-793 Ciasna

Telefon +48 /34/ 35 10 540

E-Mail: biuro@invado.pl

Formularz kontaktowy

Sztuka feng shui, wywodząca się z dawnej chińskiej filozofii, jest podejściem do aranżacji wnętrz, które ma na celu stworzenie harmonijnego i zrównoważonego otoczenia. Termin “feng shui” dosłownie oznacza “wiatr i wodę” i odnosi się do energii, która przepływa wokół nas. Poprzez świadome kształtowanie tej energii, możemy wpływać na jakość naszego życia i samopoczucie.

W pełnym zakresie sztuka feng shui jest pełna obliczeń oraz różnych rządzących nią zasad i jeśli chcesz stworzyć swoje wnętrza z zastosowaniem pełni tego podejścia polecamy zatrudnienie specjalisty.

My w naszym artykule przedstawimy kilka zasad feng shui, które można samodzielnie zastosować w aranżacji wnętrz, aby stworzyć przyjemne i harmonijne przestrzenie.

1. Usuń to, co nie jest potrzebne

Pierwszym krokiem w tworzeniu harmonijnego wnętrza zgodnego z zasadami feng shui jest uporządkowanie przestrzeni. Usuń wszystkie niepotrzebne przedmioty, które zbierają się przez lata i najczęściej nie są wcale używane i nawet już nie cieszą oczu. Nadmiar dekoracji, różnego rodzaju figurek stojących na meblach czy podłodze, pochowane po zakamarkach mieszkania czy domu pudła z zawartością, o której nikt już nie pamięta. Ubrania, których nie nosisz, a które czekają na moment powrotu do łaski – moment, który najprawdopodobniej nigdy się nie wydarzy…

Za porządkowaniem i usuwaniem zbędnych przedmiotów idzie ogólna czystość: brak kurzu, czyste okna, czyste drzwi, czyste podłogi. 

Czystość i porządek są kluczowe w feng shui.

2. Doprowadź światło do wnętrza

Światło jest ważnym czynnikiem w feng shui. Dostęp do naturalnego światła jest niezwykle korzystny dla harmonii i równowagi w przestrzeni. Zrezygnuj z ciężkich, nieprzepuszczających światła firan i grubych zasłon. Jeśli to konieczne przesuń meble, aby umożliwić swobodny przepływ światła.
Jeśli dostęp do naturalnego światła w danym pomieszczeniu jest ograniczony, postaw na drzwi z dużymi przeszkleniami, dzięki czemu będzie ono dopływało również z innych części mieszkania.
Zamontuj również odpowiednie oświetlenie, które stworzy miłą atmosferę i zapewni równomierne rozproszenie światła w pomieszczeniu.

3. Postaw na jasne kolory

Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. W feng, ogólnie rzecz biorąc, preferowane są jasne, stonowane kolory, ponieważ są kojące i sprzyjają relaksowi. Unikaj agresywnych, intensywnych kolorów, które mogą powodować napięcie. Wybieraj biele, beże, jasne szarości, błękity pamiętając o zachowaniu równowagi i harmonii.

4. Zorganizuj przestrzeń

Organizacja przestrzeni ma kluczowe znaczenie w feng shui. Zadbaj o odpowiednie rozmieszczenie mebli, tak aby stworzyć swobodny przepływ energii. Unikaj tworzenia zatorów i ścieżek, które utrudniają poruszanie się po pomieszczeniu. Staraj się utrzymać równowagę pomiędzy pustą przestrzenią a meblami czy dekoracjami. Pamiętaj, że puste miejsce również ma swoją wartość i przyczynia się do harmonii wnętrza.
Unikaj ostrych krawędzi  – w feng shui istnieje przekonanie, że ostre krawędzie i narożniki tworzą negatywną energię, która może powodować stres. Staraj się unikać mebli i przedmiotów o zbyt ostrych kształtach. Jeśli masz meble z ostrymi krawędziami, możesz je zmiękczyć stawiając obok nich rośliny lub kładąc na nich tkaniny.

5. Postaw na elementy natury

W feng shui istnieje wiele symboli i elementów natury, które są uważane za pozytywne dla energii w pomieszczeniach. Możesz zastosować je w postaci obrazów, rzeźb, roślin czy nawet tkanin. Na przykład, rośliny oczyszczają powietrze i dodają wnętrzu życia,  akwarium natomiast symbolizuje bogactwo i przepływ energii. Staraj się wybierać przedmioty i dekoracje, które mają dla ciebie osobiste znaczenie i są zgodne z zasadami feng shui.

Sztuka feng shui może być nie tylko fascynującym doświadczeniem w aranżacji wnętrz, ale także przyczynić się do poprawy jakości naszego życia. Dbanie o harmonię i równowagę w przestrzeni, w której mieszkamy lub pracujemy, może przynieść nam spokój, dobry nastrój i większą efektywność. Zachęcamy do eksperymentowania z zasadami feng shui i odkrywania, jakie korzyści mogą przynieść w Twoim życiu.

Pamiętaj jednak, że to Twoje indywidualne preferencje i dobre samopoczucie są najważniejsze, więc dostosuj te zasady do swoich potrzeb i gustu.