Kontakt

INVADO Sp. z o.o.
Dzielna, ul. Leśna 2
42-793 Ciasna

Telefon +48 /34/ 35 10 540

Fax +48 /34/ 35 35 602

E-Mail: biuro@invado.pl

Formularz kontaktowy

Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i atmosferę wokół nas. Wnętrza, w których przebywamy, powinny być miejscami, które lubimy, i w którym czujemy się komfortowo. Dlatego właściwy dobór kolorów we wnętrzach jest niezwykle istotny, by stworzyć pomieszczenia pełne harmonii. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci odnaleźć się w tym temacie i dobrać barwy, które będą odzwierciedlać Twój pomysł na wnętrze oraz Twój indywidualny styl i charakter.

Określ, czemu ma służyć pomieszczenie

Przed rozpoczęciem wybierania kolorów, warto określić, czemu ma służyć konkretne pomieszczenie, co w nim będziesz najczęściej robić. Czy chcesz stworzyć przytulne i relaksujące miejsce do odpoczynku, czy może pobudzającą przestrzeń do pracy? Wybór kolorów będzie się różnił w zależności od zamierzonego efektu. Na przykład, stonowane odcienie niebieskiego i zieleni mogą tworzyć atmosferę spokoju i relaksu, podczas gdy żywe kolory, takie jak pomarańcz lub żółć mogą dodawać energii i pobudzać.

Poznaj i zastosuj teorię koloru

Teoria koloru jest narzędziem, które pomoże Ci zrozumieć, jak poszczególne barwy oddziałują na siebie nawzajem a tym samym, które z nich dobrze wyglądają w połączeniach, a które wręcz przeciwnie. Teoria ta mówi też o tym, w jaki sposób ludzie doświadczają kolorów i jak je interpretują a tym samym, jaki mają one wpływ na nasz stan psychiczny. Jeśli chcesz podejść do tematu z pewnymi zasobami wiedzy warto zapoznać się z podstawowymi zasadami teorii koloru, takimi jak koła barw czy kontrast, dzięki czemu będziesz mógł świadomie dobierać tonacje i odcienie, które będą ze sobą współgrać i tworzyć pożądane wrażenie.

Wybierz dominujący kolor

Kiedy już określisz główny cel twojego wnętrza, możesz przejść do wyboru koloru, który będzie w nim dominował, a tym samym będzie stanowił główną bazę kolorystyczną pomieszczenia. Może to być ściana w intensywnym odcieniu, dywan, sofa lub inny element wystroju. Wybierz barwę która odzwierciedla wybrany główny cel dla twojego wnętrza i która będzie zgodna z twoimi preferencjami.

Dodaj akcenty

Po wybraniu dominującego koloru, możesz dodać akcenty, które uzupełnią i podkreślą wybrany kolor bazowy. Akcenty mogą pojawiać się w postaci dekoracji, takich jak poduszki, obrazy, zasłony, czy też elementy wyposażenia, takie jak meble lub dodatki. Dobrze dobrane dodadzą wnętrzu głębi i charakteru.

Zwróć uwagę na proporcje

Podczas doboru kolorów we wnętrzach, należy zwrócić uwagę na proporcje. Jeśli użyjesz zbyt dużo tych intensywnych, może to przytłoczyć przestrzeń i sprawić, że będzie wydawać się ciasna. Z kolei zbyt duża dominacja jednego koloru może sprawić, że wnętrze będzie monotonne. Ważne jest tutaj znalezienie odpowiedniej równowagi i proporcji, która sprawi, że wnętrze nabierze przestrzenności, charakteru i głębi.

Testuj próbki kolorów

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przetestować wybrane kolory na małych fragmentach ścian lub przy użyciu próbek materiałów dostępnych w sklepach budowlanych czy meblarskich. Różne odcienie i nasycenia barw mogą wyglądać inaczej w różnym oświetleniu i w kontekście całego wnętrza. Testowanie próbek pozwoli Ci ocenić, jak dany odcień  wpływa na przestrzeń i czy spełnia Twoje oczekiwania. Pamiętaj jednak, że próbka pokazana na małej powierzchni to nie to samo co pełna wersja na dużej ścianie, bo w tym drugim przypadku efekt skali jest dużo większy.

Dobór kolorów we wnętrzach to proces kreatywny, podczas którego przyda się trochę wiedzy, ale najważniejsze jest pamiętanie o tym, że to Twoje wnętrze i to Ty jesteś ekspertem, jeśli chodzi o swoje preferencje i gust. Twoje, nie innych osób, zwłaszcza tych, które nie będą w  tych wnętrzach mieszkać.  Zatem pozwól sobie na eksperymentowanie i wyrażanie swojej osobowości poprzez kolory w swoim domu. Ciesz się procesem i odkrywaj, jak odpowiednie barwy mogą odmienić Twoje wnętrze, tworząc przyjemne i harmonijne miejsce do życia.