Kontakt

INVADO Sp. z o.o.
Dzielna, ul. Leśna 2
42-793 Ciasna

Telefon +48 /34/ 35 10 540

E-Mail: biuro@invado.pl

Formularz kontaktowy

Czy rośliny w sypialni to dobry pomysł? Są tacy, którzy twierdzą, że nie najlepszy, gdyż obecne w sypialni kwiaty zabierają tlen, a wydalają dwutlenek węgla, co może niekorzystnie wpływać na jakość naszego nocnego wypoczynku.
Czy zatem mamy się wyzbyć z naszej sypialni wszystkiego, co zielone?
Absolutnie nie!

Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, jakie kwiaty doniczkowe wybieramy do naszej sypialni tak, by wybrać te z nich, które oczyszczają powietrze z toksyn, wzbogacają je w tlen i dodatkowo nawilżają.

Jakie zatem rośliny wybrać do sypialni?

Aloes

Aloes to sukulent, który doskonale rozwija się w warunkach domowych. Roślina ta nocą produkuje tlen, filtruje powietrze i dodatkowo dobrze je nawilża. Najlepiej odnajdzie się na parapecie, gdyż potrzebuje dużo światła. Pamiętać tylko należy, by w lecie nie wystawiać go na ostre słońce , w zimie zaś nie otwierać przy nim okna, gdyż łatwo ulega przemarznięciu. Należy go regularnie podlewać (1-2 razy w tygodniu) niewielką ilością wody. Dla lepszego wzrostu warto co jakiś czas nawozić aloes specjalnym preparatem dla sukulentów.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to roślina, która posiada zdolność usuwania z powietrza groźnych toksyn. Dodatkowo, dzięki swoim dużym liściom, podnosi wilgotność powietrza, co ma bardzo dużą wartość szczególnie w zimie, gdy włączamy ogrzewanie. Nie lubi bezpośredniego słońca. Najlepiej rośnie w miejscach zacienionych. Lubi żyzną i próchniczą ziemię. Nie lubi zbytniego nawadniania, za to przepada za zraszaniem.

Sansewieria

Sansewieria to niezwykle prosta w uprawie roślina. Doskonale nadaje się do sypialni, gdyż produkuje duże ilości tlenu, również w nocy. Nie lubi częstego podlewania, wręcz przeciwnie.
To roślina idealna dla tych, którzy o podlewaniu często zapominają. Sansewieria będzie nam za to wdzięczna. Nie lubi również częstego przesadzania, zatem najlepiej pozostawić ją samą sobie nawet w zaciemnionych miejscach, a ona doskonale sobie poradzi. Jest bardzo wytrzymała na trudne warunki.

Kalanchoe

Kalanchoe to kolejny sukulent polecany do sypialni. Jest mało wymagający i łatwy w uprawie. Lubi miejsca jasne i nasłonecznione. Nie lubi zbyt częstego nawadniania. Raz w tygodniu latem, zimą raz na dwa tygodnie. Nie przeszkadza mu suche powietrze, zatem może stać nawet blisko kaloryferów bez potrzeby zraszania. Kwitnie zimą, przez kilka miesięcy, co stanowi dodatkowy atut tej rośliny.

Kaktus bożonarodzeniowy i Kaktus wielkanocny (Schlumberga)

Te dwa rodzaje kaktusów, różniące się porą kwitnienia ( na co wskazują ich nazwy) doskonale nadają się do sypialni, gdyż produkują tlen w nocy. Gdy szukamy dla nich miejsca wybierzmy takie, w którym rośliny te nie będą zbyt często dotykanie, nie lubią tego. Obficie kwitną, czasami powodując uginanie się gałązek. Przez większość czasu roślinę podlewamy oszczędnie, wzmagając intensywność nawadniania w okresie kwitnienia.

Rośliny w domu to niezwykle ważny element, nie tylko dekoracyjny. Maja one duży wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego też nie należy rezygnować z ich posiadania, wręcz przeciwnie, dążmy do jak największej ich ilości w naszych domach. Warto jednak, przed wyborem kwiatów doniczkowych do określonych pomieszczeń, zapoznać się z ich specyfika tak, by ich w nim obecność była dla nas korzystna.