Kontakt

INVADO Sp. z o.o.
Dzielna, ul. Leśna 2
42-793 Ciasna

Telefon +48 /34/ 35 10 540

Fax +48 /34/ 35 35 602

E-Mail: biuro@invado.pl

Formularz kontaktowy

Funkcjonalność, prostota, oszczędność dekoracji i detali, to podstawowe cechy stylu minimalistycznego. Stworzenie takiej aranżacji wydaje się proste, jednak, aby nie zbłądzić, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Wywodzący się z Japonii minimalizm nawiązuje do filozofii zen. Przyświecające mu idee to dążenie do perfekcji, prostota form i spokój, które w połączeniu ze sobą mają tworzyć wnętrza harmonijnie, ułatwiające odpoczynek i odprężenie. Drugi trop historyczny prowadzi do Bauhausu – szkoły projektowania działającej na początku XX wieku w Weimarze i Dessau. Jej czołowi artyści promowali aranżacyjny ascetyzm będący opozycją do, popularnych w tamtym czasie, przeładowanych, kolorowych wnętrz. Minimalizm wrócił do łask i okazał się receptą na nadmiar bodźców, z którymi mamy do czynienia na co dzień.

Geometria stosowana

Wnętrza minimalistyczne to wnętrza uporządkowane – każdy mebel ma swoje miejsce i tworzy spójną całość z innymi elementami wystroju. Pomocne będą tu wszelkie meble o geometrycznych kształtach – koło, trójkąt czy prostokąt, które łączy się ze sobą na zasadzie powtarzalności. Przydadzą się duże, ale koniecznie niskie kanapy o prostych krawędziach. Im mniej ozdobników i detali, tym lepiej.

W aranżacjach minimalistycznych często rezygnuje się z uchwytów do mebli, preferowane są gładkie, proste fronty. Dekoracje i dodatki są dobierane szczególnie uważnie. Zazwyczaj stanowią pojedyncze, wyraziste punkty we wnętrzu. Nie ma tu miejsca na sentymenty i kolekcje pamiątek z wakacji, wszystko musi mieć swoje uzasadnienie. Podobnie, jak w innych stylach, dużą rolę odgrywa światło. Sprawdzą się tu proste, geometryczne klosze, surowe, industrialne lampy, a także oświetlenie punktowe.

Podstawa wnętrza

Baza, którą tworzymy, czyli ściany, podłogi i drzwi, to także ważny element wystroju wnętrza. Faktura zwykle jest gładka, chyba, że na ścianach kładziemy beton dekoracyjny. W nowoczesny styl minimalistyczny dobrze wpisują się lakierowane podłogi, np. z gresu polerowanego. Drzwi najlepiej proste, jeśli szklane, to bez ornamentów. Klienci, którzy urządzają minimalistyczne wnętrza wybierają modele o wyrazistej, ale prostej formie, dlatego możemy polecić tu np. zestaw: drzwi Norma Decor z niewidoczną ościeżnicą Sara Pro, czy kolekcję Invado Destino Unico. Świetnie sprawdzą się także drzwi bezprzylgowe, czyli takie, w których rama tworzy jedną powierzchnię ze skrzydłem.

Kolor utrzymany w ryzach

Dużą rolę odgrywają kolory. Zazwyczaj stawia się na dwie lub trzy czyste barwy, najczęściej biel, czerń i czerwień. Białe ściany stwarzają poczucie przestronności i stanowią idealne tło dla ciemniejszych, kontrastujących kolorów, w tym także soczystej zieleni czy pomarańczu. Przy dobieraniu kolorowych mebli oraz dodatków warto pamiętać o tym, aby były utrzymane w jednym odcieniu. Kilka wariantów tego samego koloru może już wprowadzić chaos, a ten nie sprzyja minimalistycznym aranżacjom.

Sprawdź całą kolekcję – drzwi wewnętrzne.