Kontakt

INVADO Sp. z o.o.
Dzielna, ul. Leśna 2
42-793 Ciasna

Telefon +48 /34/ 35 10 540

E-Mail: biuro@invado.pl

Formularz kontaktowy

Jak dobrać ościeżnicę? Jaki rozmiar drzwi jest najlepszy i w którą stronę powinny się otwierać? Czy warto wymieniać same skrzydła drzwiowe, pozostawiając starą futrynę? To tylko kilka z wielu wątpliwości dotyczących wyboru i montażu drzwi.

Każdy kto budował bądź remontował dom wie, że nad każdym wyborem trzeba się kilka razy zastanowić. Złe decyzje miewają fatalne skutki, a ich naprawa może kosztować nie tylko dużo zdrowia, ale i pieniędzy. Nie inaczej jest w przypadku wyboru i montażu drzwi wewnętrznych.

Ościeżnica na miarę

Zgodnie z prawem budowlanym, drzwi wewnętrzne powinny mieć minimum 90 cm szerokości (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. 2002 r., nr 75, poz. 690, Rozdział 3, § 62.1). Mniejsze wymiary produkowane są przede wszystkim dlatego, że do połowy lat dziewięćdziesiątych minionego wieku standardem były skrzydła, a tym samym otwory drzwiowe o szerokości 60, 70 i 80 cm, zatem w budynkach z tamtych właśnie lat zdarzają się takie właśnie wymiary.

Przed montażem należy dokonać dokładnych pomiarów otworu, w którym będzie montowana ościeżnica. Należy sprawdzić wysokość, szerokość oraz grubość ścian, nie zapominając o przekątnych (czy mają tą samą długość). Standardowo ościeżnice dopasowane są do ścian wewnętrznych o grubości 9,5 cm. Jeśli w naszym „m” mur ma inny wymiar, nie ma problemu. INVADO ma w swojej ofercie ościeżnice regulowane, które doskonale sprawdza się w takich przypadkach. Trzeba jednak pamiętać o różnicach w montażu – ościeżnicę stałą montuje się bezpośrednio w stropie, przed rozpoczęciem prac wykańczających wnętrze. Regulowaną wstawia się natomiast po zakończeniu wszystkich innych czynności. Specjaliści radzą, aby wymieniać ościeżnicę za każdym razem, kiedy wymieniamy drzwi. Nierzadko łączy się to z kuciem w ścianie i podłogach (zwłaszcza w wypadku starej ościeżnicy metalowej zamontowanej bezpośrednio w wylewce cementowej), dlatego drzwi warto wymieniać przy okazji większych remontów. Istnieje również możliwość zamówienia skrzydeł drzwiowych pasujących do starej ościeżnicy. Jednak nie zawsze uzyskuje się dobry efekt estetyczny i często za spasowanie trzeba dodatkowo zapłacić.

W prawo, w lewo…

…do wewnątrz lub na zewnątrz, w ścianę lub po ścianie – drzwi wewnętrzne można otwierać na wiele sposobów. – Wszystko zależy od tego, czy np. ktoś jest prawo – czy leworęczny, czy pomieszczenie jest duże czy małe, od tego, gdzie planujemy postawić meble czy powiesić obrazy.

Do małych pomieszczeń zaleca się drzwi przesuwne. Z tym zastrzeżeniem, że te chowane w ścianie muszą być uwzględnione już na etapie projektu pomieszczenia. System naścienny można natomiast montować później. Niewątpliwą zaletą systemów przesuwnych jest oszczędność miejsca. Nie potrzebują odpowiedniego promienia do otwarcia, jak to jest w przypadku drzwi uchylnych. Warunkiem przy systemie naściennym przesuwnym jest pozostawienie wolnego miejsca na ścianie, po której przesuwane są drzwi.

Rozwiązaniem pośrednim są drzwi łamane, gdzie jedno skrzydło łamane jest w połowie. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w miejscach prowadzących do garderoby lub spiżarni.

Nieustannie jednak najbardziej popularne są drzwi uchylne. Jednoskrzydłowe występują w rozmiarach 60, 70, 80, 90, 100 i 110 cm. Dwuskrzydłowe standardowo osiągają szerokość 120, 140 lub 160 cm. Można wybierać spośród drzwi pełnych bądź z przeszkleniami, drewnianych lub z płyt MDF/HDF, okleinowanych lub fornirowanych. W zależności od montażu zawiasów, otwierają się w prawo (zawiasy z prawej strony, otwiera się je prawą ręką – do siebie) lub w lewo (zawiasy z lewej strony, otwiera się je ręką lewą, preferowane przez osoby leworęczne). Można je otwierać do wewnątrz lub na zewnątrz. Wszystkie te aspekty powinno się uwzględniać przy aranżacji wnętrza.

Konserwacja

Sposób konserwacji i czyszczenia drzwi wewnętrznych zależy od materiału, z których są zrobione. Drzwi drewniane należy czyścić specjalnymi preparatami do drewna. Mniej więcej co trzy, cztery lata należy odnawiać ich powłokę poprzez malowanie lub lakierowanie. Drzwi okleinowane i fornirowane o konstrukcji opartej o płyty MDF lub HDF wystarczy czyścić wodą z domieszką łagodnego detergentu. Nie można w tym wypadku stosować środków silnie żrących oraz zawierających alkohol. Kiedy dojdzie do niewielkich uszkodzeń, można je zamaskować za pomocą odpowiednich past lub markerów. W innym wypadku niezbędna jest wymiana całej okleiny.

Solidność

Solidność drzwi w dużej mierze zależy od fachowości wykonania. Obecnie najbardziej popularnymi są skrzydła wykonane z płyt MDF i HDF. Płyta MDF powstaje w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. W porównaniu do drewna, nie zawiera charakterystycznych dla niego wad – pęknięć, sęków czy żywic. Ma jednorodną gęstość, dzięki czemu łatwo poddaje się obróbce. HDF (Hight Density Fibreboard) jest twardszy niż MDF. Jest to płyta pilśniowa formowana na sucho z włókien drzewnych. Charakteryzuje się dużą odpornością na odkształcenia. Ważnym elementem solidności i stabilności drzwi są również zawiasy. W większości modeli proponowanych przez Invado stosuje się zawiasy z regulacją 3D . Dzięki możliwości regulacji wzajemnego położenia skrzydełek w trzech płaszczyznach, możemy drzwi podnieść, obniżyć, docisnąć bliżej ościeżnicy bądź odcisnąć. Zawiasy posiadają również podwójne trzpienie, dzięki czemu są mocniejsze od standardowo stosowanych oraz zapewniają lepszą nośność i stabilność drzwi.

Przed podjęciem decyzji o kupnie drzwi, warto mieć wstępnie rozplanowany rozkład wyposażenia danego wnętrza. Z tak przygotowanym planem łatwiej nam będzie dokonać właściwego wyboru.