Kontakt

INVADO Sp. z o.o.
Dzielna, ul. Leśna 2
42-793 Ciasna

Telefon +48 /34/ 35 10 540

Fax +48 /34/ 35 35 602

E-Mail: biuro@invado.pl

Formularz kontaktowy

Jak dobrać klamkę? Klamka to niezbędny element każdych drzwi. Łącząc funkcje praktyczne i estetyczne jest swoistą biżuterią dla drzwi, a jednocześnie ma wpływ na to, czy będziemy zadowoleni z ich codziennego użytkowania.

Klamka – niby niepozorna część drzwi, ale jakże ważna. Na rynku dostępne są różnego rodzaju klamki- różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, ale też kształtem, kolorem i wielkością. W zależności od potrzeb, można wybrać bardziej nowoczesny, minimalistyczny model lub wręcz przeciwnie – klamkę nawiązującą do klasycznego wzornictwa. Jeśli chodzi o materiały, to klamki do drzwi wewnętrznych robione są m.in.: ze stali, aluminium, tytanu, mosiądzu, ale są też miedziane, a nawet pozłacane. Ważnym ich elementem jest typ i jakość tarczy/szyldu (część klamki). Najczęściej spotykamy szyld pełny rozetę, WC, wkładkę oraz klucz. Mogą być one różnego kształtu: podłużne, okrągłe lub kwadratowe. Z kolei szyld typu rozeta – obecnie bardzo popularna na rynku – składa się z okrągłej lub kwadratowej tarczy połączonej z uchwytem.

Jak dobrać klamkę?

Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach i tutaj to powiedzenie sprawdza się doskonale. Wybierając klamki musimy zwrócić uwagę na bardzo wiele ważnych kwestii. W tym na:  kształt, kolor i styl, który przede wszystkim musi pasować do skrzydła drzwiowego, ale także do wystroju całego wnętrza. – Do domów urządzonych w tradycyjnym stylu doskonale pasują klamki o zaokrąglonej linii, jak np. Uno od Invado, czy dostępna w dwóch kolorach: brąz grafiito oraz nikiel, klamka Giussy. Z kolei nowoczesne wnętrza lepiej przyjmą ascetyczną formę, którą oferuje model Entra, Onyx czy Flip ? podpowiada Adam Hucz z firmy Invado.

Przy wyborze klamki warto też przyjrzeć się jakości wykonania, wytrzymałości części mechanicznych oraz odporności materiału, z którego została ona wykonana. Klamki intensywnie użytkowane powinny mieć podwyższoną trwałość i powłoki odporne na ścieranie. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy będzie zamontowana w drzwiach, które często są otwierane i zamykane, a więc najbardziej narażone na uszkodzenia powstałe w wyniku codziennego użytkowania. Klamki intensywnie użytkowane powinny mieć podwyższoną trwałość i powłoki odporne na ścieranie. – Przed zakupem warto wziąć wybraną przez nas klamkę do ręki. Upewnimy się w ten sposób czy jest wygodna. Musimy tu pamiętać o wszystkich mieszkańcach. W domu, w którym są dzieci, ze względów bezpieczeństwa, lepiej unikać klamek o ostrych  – mówi Adam Hucz z firmy Invado.

Kolor klamki

Kolor klamki warto dopasować do kolorystyki otoczenia. Jeśli we wnętrzu dominują elementy mosiężne, np. w oświetleniu czy zawiasach skrzydeł drzwiowych, klamka również powinna być wykonana z tego materiału. Jeśli wentylacja w drzwiach łazienkowych jest w formie tulei, warto by były one w tym samym wybarwieniu co klamki.  Poza tym najbezpieczniej jest wybrać takie same do wszystkich drzwi w mieszkaniu. To doda wnętrzu estetyki i stylistycznego ładu.